SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna Cumhurbaşkanından saldırı altındaki bölgede kritik toplantı

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski), 24 Mayıs 2024 tarihinde Harkiv'de bölgedeki operasyonel duruma ilişkin toplantı düzenledi.

Haber Giriş Tarihi: 24.05.2024 17:10
Haber Güncellenme Tarihi: 24.05.2024 18:03
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna Cumhurbaşkanından saldırı altındaki bölgede kritik toplantı

Ukrayna'nın tamamına karşı topyekûn saldırı ve işgal girişimi başlatan Rus birlikleri, 23 Mayıs 2024 tarihinde yine Harkiv'i (Kharkiv) hedef aldı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski), 24 Mayıs 2024 tarihinde Harkiv'e geldi. Zelenskıy, bölgedeki operasyonel duruma ilişkin kritik bir toplantı gerçekleştirdi.

Zelenskıy bölgedeki operasyonel durum ve ısıtma sistemleri için yapılan hazırlıkları hakkında bir toplantı yaptığını duyurduğu açıklamasında “Bölgenin özellikle Vovchansk cephesinde savunması ve hasar gören enerji altyapısının onarılması hakkında raporlar vardı. Düşman saldırıları nedeniyle Harkiv topraklarından sürülen insanlarımıza barınma sağlanmasına özel önem verildi." ifadelerini kullandı.

ZELENSKIY, HARKİV’DE RUS SALDIRILARI SONUCUNDA ZARAR GÖREN MATBAAYI ZİYARET ETTİ

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 23 Mayıs 2024 tarihinde Rus saldırıları sonucunda Harkiv’de zarar gören bir matbaayı ziyaret etti. Zelenskıy, konuya ilişkin “Dün Rusların füze saldırısında burada 7 kişi öldü. Ailelerine ve dostlarına baş sağlığı diliyorum. 21 kişi yaralandı. Matbaa yıkıldı, on binlerce kitap yakıldı. Pek çok çocuk kitabı, eğitim materyali ve ders kitabı...” dedi.

RUSYA HARKİV'E SALDIRDI 

Ukrayna'nın tamamına karşı topyekûn saldırı ve işgal girişimi başlatan Rus birlikleri, doğu yönündeki çatışmaları şiddetlendiriyor. Askerî hedeflerin yanı sıra savunmasız sivillere ve kritik alt yapı tesislerine saldıran işgalci Rus askerleri, 23 Mayıs 2024 tarihinde Harkiv'i (Kharkiv) hedef almıştı. Aynı gün içinde Harkiv'e 10 kez saldırı düzenleyen Rus birlikleri sivillerin hayatını kaybetmesine neden olmuştu. 

Harkiv Askeri Bölge İdare Başkanı Oleg Sinegubov konuyla ilgili yaptığı açıklamada, işgalcilerin Harkiv'de alt yapı tesislerini vurduğunu kaydetmişti.

Ukrayna İçişleri Bakanı Igor Klimenko konuyla ilgili yaptığı açıklamada, 7 kişinin hayatını kaybettiğini, 17 kişinin ise yaralandığını bildirdi. Bakan Klimenko, "Harkiv bölgesi. Acil servislerimiz her zamanki gibi bombardıman bölgelerinde ilk yardımı sağlıyor. Acil Durumlar Servisi büyük bir yangınla mücadele ediyor, polis ile birlikte yaralıları kurtarıyor." demişti.

Öte yandan Sinegubov, Zoloçiv (Zolochiv) kentinde de saldırı sonucunda 2 kişinin yaralandığını belirtmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.