SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna'da bir dram örneği: Herson'daki bakım merkezi personeli çocukları işgalcilerden nasıl sakladı?

Ukrayna'nın Herson bölgesindeki bir bakım merkezinin müdürü Volodımır Sagaydak, işgalcilerin çocukları kaçırmaması için yaptıkları planı anlattı.

Haber Giriş Tarihi: 13.12.2023 12:54
Haber Güncellenme Tarihi: 24.12.2023 21:22
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna'da bir dram örneği: Herson'daki bakım merkezi personeli çocukları işgalcilerden nasıl sakladı?

Yağmur Filiz Şahin/QHA Ankara

Savaş suçu işleyen Rusya, can güvenliği tehlikesi yaşayan Ukraynalı çocukları işgal altındaki bölgelere ve Rusya'ya kaçırıyor. Ukrayna'da son dönemde artan çocuk kaçırma vakaları dünya kamuoyunun tepki odağı oldu. 

BAKIM MERKEZİ MÜDÜRÜ SAGAYDAK, UKRAYNALI ÇOCUKLARI İŞGLCİLERDEN NASIL SAKLADIKLARINI ANLATTI

Ukrayna'nın Herson kentinde ismi verilmeyen bir rehabilitasyon bakım merkezi çocukları işgalcilerden nasıl sakladıklarını Özgür Avrupa Radyosuna (RFREL) anlattı. Bakım merkezinin Müdürü Volodımır Sagaydak, 24 Şubat 2022'de Rusya'nın saldırılarının başlamasıyla birlikte, 52 çocuğun tahliye edileceğine dair Uluslararası Kızılhaç'tan ve UNICEF'ten söz aldıklarını belirtti. Sagaydak, "Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk ve Lugansk'ta ne olduğunu biliyordum. Çocukları kaçıracaklarını anladım. Personellerimizden bazıları bir, bazıları 3 bazıları da 5 çocuğu evlerine götürdü. Çocuklardan bazılarını bu şekilde sakladık. Fakat bunun tehlike olduğunu da biliyordum. Bazı çocuklar için hikayeler uydurduk" diyerek uyguladıkları planı anlattı. 

Sagaydak, merkezden 30 yaşındaki bir öğretmenin, 5 çocuğun halası olduğunu ve annelerinin 9 aylık hamile olduğuna dair işgalcilere hikaye uydurduklarını ve kontrol noktasından o şekilde geçtiklerini söyledi.

"GERÇEKÇİ OLMASI İÇİN SAHTE HASTANE RAPORU HAZIRLADIM"

Sagaydak, işgalcilere çocukların hastaneden eve götürülmesi gerektiğini belittiklerini şu ifadelerle açıkladı:

"Gerçekçi görünmesi için hastane raporuna sahte bir kimlik yazdım. Doktora soramazdım, Ruslarla işbirliği yapıyordu. Çocuklar ilk kontrol noktasından geçti ancak ikincisinde durduruldu. Şoföre 'Nereden geliyorsunuz?' dediklerinde, şoför 'Çocukları yetimhaneden alıyorum' dedi. Ruslar tedirgin olunca, öğretmenleri durumu kontrol altına aldı. Çocuklardan onay almak isteyen işgalciler çocuklara da sordu. Aralarındaki en büyük çocuk, annelerinin yanına hastaneye gideceklerini söyledi. Öğretmen hastane raporunu gösterince serbest bırakılmışlar. Şoföre de bir daha yalan söylersen seni vururuz dedi. Beş çocuk ve personel bu şekilde kurtarıldı. Eğer her şeye açığa çıksaydı başlarına ne gelirdi hiç bilmiyorum."

İŞGALCİLER BAKIM MERKEZİNİ KONTROLE GELDİ

Ardından Rusya Güvenlik Federal Servisinin (RSB) yetimhaneye geldiğini ve çocukları sorduğunu dile getiren Sagaydak, Rusların çocukların iyileştirilmesi için Rus işgali altındaki Kırım'a gönderilmesi yönünde öneride bulunduğu söyledi. Böylelikle Sagaydak, "Çocukların ebeveynlerine rehin olduklarını ve sözde referandumda oy vermeleri gerektiğini söyleyeceklerdi" dedi.

Ukrayna'dan 19 bine yakın çocuk işgalci Rusya, Uluslararası Ceza Mahkemesinin (UCM) radarına girdi. UCM, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında mart ayında aykalama kararı çıkardı. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.