SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna'da zırh delen FPV dron mühimmatı geliştirildi

Ukrayna, cephede işgalci Rus askerlerine karşı çok başarılı sonuçlar veren FPV dronları için zırh delici mühimmat geliştirdi. Yeni geliştirilen mühimmatın savaş sahasında önemli bir yenilik olması bekleniyor.

Haber Giriş Tarihi: 15.01.2024 22:56
Haber Güncellenme Tarihi: 15.01.2024 23:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna'da zırh delen FPV dron mühimmatı geliştirildi

Kullanan operatöre kuş bakışı bir görüş imkanı sağlayan FPV dron cihazları, cephede Ukrayna ordusunun en önemli yardımcılarından birisi. Özellikle, işgalci Rus ordusunun tanklarına yönelik FPV drone operatörlerinin ortaya koyduğu operasyonlar büyük kazanım sağlıyor.

Ukrayna'da insansız hava araçlarına (İHA) ilişkin haberler, analizler, incelemeler, eğitim ve savaş uygulamaları gerçekleştiren "Drone Ordusu" adlı sosyal medya platformu, geliştirilen yeni hava aracı hakkında bilgi paylaştı. Ukrayna ordusunun ihtiyaçları doğrultusunda FPV dronlarına zırh delici mühimmat eklendiği öğrenildi.

ZIRH DELEN FPV DRON MÜHİMMATININ ÖZELLİKLERİ

Drone Ordusu, "Bu silahın, anti-kümülatif ve anti-drone silahlarla korunan hafif zırhlı araçlara (kundağı motorlu silahlar, piyade savaş araçları, zırhlı personel taşıyıcılar) karşı etkili olduğu belirtiliyor. Yeni EFP-S mühimmatının savaş başlığı bir 'şok çekirdeğine', güçlü zırh korumasına ve uzun menzilli uzaktan imhaya sahiptir" ifadeleri ile geliştirilen mühimmat hakkında bilgi verdi. FPV dron mühimmatının, darp hızı 1800 m/s ve etkili hasar yarıçapı 8 metre olduğu belirtildi.

FPV DRONLARI NEDİR?

FPV (First Person View), birinci şahıs tarafından kuş bakışı görüş imkanı sağlar. Bir quadcoptere faydalı yük olarak bir kamera koyulur, bu kameradan canlı yayın bir gözlük (veya monitör) aracılığıyla alınır. Bu araçlar, pilotun dronu gözünün önünde hissettiği veya gördüğü birer araçtır. FPV drone'lar, pilotların dronun görüş açısını gerçek zamanlı olarak görebildiği bir kamera sistemi ve bir video transmiter kullanarak havada seyreder.

FPV dronları, özellikle tanklara karşı efektif kullanmalarıyla Ukrayna ordusunda önemli bir yere sahip. FPV dronları için özel okullarda pilot eğitimleri gerçekleştiriliyor. Eğitimlerde uçurması sivil dronlara ve sabit kanatlı platformlara kıyasla çok daha zor olan yarış tipi döner kanatlı dronlar kullanılıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.