SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna ile Letonya arasında ikili güvenlik anlaşması imzalandı

Ukrayna ile Letonya arasında güvenlik alanında iş birliği ve uzun vadeli destek anlaşması imzalandı.

Haber Giriş Tarihi: 11.04.2024 18:40
Haber Güncellenme Tarihi: 11.04.2024 20:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna ile Letonya arasında ikili güvenlik anlaşması imzalandı

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ve Letonya Cumhurbaşkanı Edgars Rinkevics, 11 Nisan 204 tarihinde iki ülke arasında güvenlik alanında iş birliği ve uzun vadeli destek anlaşması imzaladı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada bugün Ukrayna ile Letonya arasında ikili güvenlik anlaşmasının imzalandığını bildirdi. Letonya’ya destek için teşekkür eden Zelenskıy açıklamada, “Bu yıl Letonya yaklaşık 112 milyon avro değerinde askerî destek sağlayacak. Ayrıca yeniden inşa, kritik altyapının korunması, mayın temizleme, insansız teknolojiler ve siber güvenlik konularında da yardımcı olacak.” ifadelerini kullandı.

İmzalanan anlaşmaya göre Letonya, Ukrayna'ya her yıl GSYİH'nın yüzde 0,25'i oranında askerî yardım sağlayacak.

UKRAYNA İÇİN GÜVENLİK GARANTİLERİ

Bilindiği üzere Temmuz 2023’te düzenlenen Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) zirvesinde G7 ülkeleri Ukrayna’ya yönelik güvenlik garantilerine ilişkin bir deklarasyon imzaladı. Daha sonra ilgili deklarasyona birkaç düzine Avrupa Birliği (AB) ve NATO üyesi ülkesi de katıldı. Deklarasyon, imzacı ülke ile Ukrayna arasında ikili bir anlaşmanın imzalanmasını öngörüyor.

Ukrayna, güvenlik garantilerine ilişkin ilk anlaşmasını Ocak 2024’ün başlarında Birleşik Krallık ile imzaladı. Ardından Zelenskıy, Şubat ayında Avrupa’ya yaptığı ziyaret sırasında Almanya ve Fransa ile ilgili anlaşmalar imzaladı. Daha sonra Almanya, Hollanda, Fransa, Danimarka, Finlandiya, İtalya ve Kanada ile güvenlik anlaşmaları imzalandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.