SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna'nın yanında savaşan Ruslar: Tüm Rusya'nın Putin diktatörlüğünden kurtarılması için ilerliyoruz!

Ukrayna safında yer alan ve Putin karşıtı Ruslardan oluşan "Rusya'nın Özgürlüğü" Lejyonu, "Rus Gönüllü Kolordusu", Rusya topraklarına girdiğini duyurdu.

Haber Giriş Tarihi: 22.05.2023 17:11
Haber Güncellenme Tarihi: 22.05.2023 18:12
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna'nın yanında savaşan Ruslar: Tüm Rusya'nın Putin diktatörlüğünden kurtarılması için ilerliyoruz!

Ukrayna basını, 22 Mayıs 2023 tarihinde Rusya’nın Belgorod bölgesi ve Ukrayna’nın Harkiv bölgesi arasındaki Ukrayna-Rusya sınır bölgesinde, çatışmaların yoğunlaştığını bildirdi. Çatışmanın yoğunlaştığı bölgeden sosyal medya kullanıcıları, Ukrayna sınırından Rusya yönünde hareketlenme olduğunu aktardı.

"RUSYA'NIN ÖZGÜRLÜĞÜ" LEJYONU, RUSYA SINIRINDA YERLEŞEN KÖYLERDEN VİDEO YAYINLADI

Ukrayna saflarında savaşan, Ruslardan ibaret "Rusya'nın Özgürlüğü" Lejyonu 22 Mayıs 2023 tarihinde, sosyal medya hesabından bir video yayınladı. "Rusya'nın Özgürlüğü" Lejyonu, Rusya'nın sınır bölgelerinde yaşayanlara evde kalmaları ve direnmemeleri çağrısında bulundu. "Rusya'nın Özgürlüğü" Lejyonunun video paylaşımının ardından "Rus Gönüllü Kolordusu" mensupları, Rusya topraklarında bulunan Belgorod, Bryansk ve Kursk bölgelerinin sınır yerleşimleri olan Bezlyudivka, Çuroviç ve Lyubimivka köyleri yönünde bir video yayınladı.

"RUSYA SINIRINDA UKRAYNA'YA ATEŞ AÇILMAYACAK ASKERDEN ARINDIRILMIŞ BÖLGE OLUŞTURULUYOR"

"Rusya'nın Özgürlüğü" Lejyonu basın servisi Ukrayna basınına, “Durum ciddi. Rusya Federasyonu sınırında Ukrayna’ya ateş açılmayacak askerden arındırılmış bölge oluşturuluyor” dedi. “Rusya’nın Özgürlüğü” grubu, "Gelecekte, tüm Rusya'nın Putin'in diktatörlüğünden kurtulmasına ve suçlu savaşın sona ermesine doğru ilerliyoruz" ifadesinde bulundu.

RUSYA'YA BAĞLI BELGOROD VALİSİ GLADKOV, GEREKLİ ÖNLEMLERİN ALINDIĞINI İFADE ETTİ

Rusya’ya bağlı Belgorod Valisi Vyaçeslav Gladkov, Grayvoron yönünde birkaç köye ateş edildiğini iddia etti. "Rusya'nın Özgürlüğü" Lejyonu ve "Rus Gönüllü Kolordusu", öğlen saat 2 civarında Belgorod’a bağlı Kozinka’yı “kurtardıklarını” ve Grayvoron yerleşimine girdiklerini duyurdu. Belgorod Valisi Vyaçeslav Gladkov, bu bilgiyi doğruladı ve gerekli önlemlerin alındığını ifade etti.

Ukrayna safında yer alan Putin karşıtı lejyonlar, tüm Rusya'nın Putin diktatörlüğünden kurtarılması için ilerlediklerini vurguladı.

UKRAYNA SİLAHLI KUVVETLERİ ASKERİ İSTİHBARATINDAN AÇIKLAMA

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Askeri İstihbarat Ana Müdürlüğü Sözcüsü Andriy Yusov, Belgorod’da gerçekleşen olaylara ilişkin açıklamada bulundu. Yusov, "Evet, bugün Rusya Federasyonu vatandaşlarından oluşan Rusya Gönüllü Kolordusu ve Rus Özgürlük Lejyonu, Belgorod bölgesinin bu bölgelerini sözde Putin rejiminden kurtarmak ve geri çekilmek için bir operasyon başlattı. Ukrayna'daki sivil nüfusu korumak için belirli bir güvenlik bölgesi oluşturmayı amaçlıyor" dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.