SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna ordusunda reform

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, insansız sistemlerinin savaştaki etkinliğini göz önünde bulundurarak Ukrayna’da ordunun ayrı bir yapı olarak İnsansız Sistemler Kuvvetlerinin oluşturulacağını duyurdu.

Haber Giriş Tarihi: 07.02.2024 14:20
Haber Güncellenme Tarihi: 07.02.2024 15:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna ordusunda reform

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, ordu içerisinde ayrı bir yapı olarak İnsansız Sistemler Kuvvetlerinin oluşturulmasına ilişkin bir kararname imzaladı. Kararın insansız ve robotik hava, deniz ve kara sistemlerinin kullanımına ilişkin kapasitelerinin artırılması amacıyla imzalandığını ifade edildi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın resmî internet sayfasında dün “Savunma Kuvvetlerinin Yeteneklerinin Artırılmasına Dair” başlıklı kararname yayımlandı. Belgede, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin insansız ve robotik hava, deniz ve kara sistemlerinin kullanımına ilişkin kapasitelerinin artırılması ve bu tür sistemlerin kullanımına hazır hale getirilmesi amacıyla, Ukrayna Cumhurbaşkanının, Bakanlar Kuruluna Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığının katılımıyla orduya bağlı olan İnsansız Sistemler Kuvvetlerinin oluşturma konusunu ile ilgili çalışmalar yaparak ilgili önerileri Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyinin değerlendirmesine sunma talimatını verdiğini belirtildi.

“İNSANSIZ SİSTEMLER SAVAŞLARDAKİ ETKİNLİĞİNİ KANITLADI”

Dün akşam yayımladığı video mesajında da konu ile ilgili açıklamada bulunan Zelenskıy, “Bu sene birçok açıdan belirleyici olacak.Ve tabii ki, savaş alanında. İnsansız sistemler olan dronelar karada, havada ve denizde yapılan savaşlarda etkinliğini kanıtladı. Ukrayna, insansız deniz sistemleri sayesinde Karadeniz'deki güvenlik durumunu gerçekten değiştirdi.” ifadelerini kullandı.

İnsansız sistemlerle görev yapacak özel birliklerin oluşturulması, personelin hazırlanması, üretimin büyütülmesi ve en iyi fikir ile uzmanların bu alana çekilmesi gerektiğini belirten cumhurbaşkanı, “Bu ordunun, Savunma Bakanlığının ve genel olarak hükûmetin görevidir. Savunma Kuvvetlerinde gerekli koordinasyonun sağlanması, planlamanın uygun düzeyde ve lojistik kalitesinin sağlanması amacıyla da Silahlı Kuvvetler bünyesinde İnsansız Sistemler Kuvvetleri oluşturulacak. İlgili teklifler değerlendirilmek üzere Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyine sunulacaktır.” dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.