SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna, Rus uçaklarına karşı silahlarını geliştiriyor

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 6 Nisan’da önemli açıklamalarda bulundu. Zelenskıy, Ukrayna’nın Rus hava araçlarına karşı silahlarını geliştirdiğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 07.04.2024 12:34
Haber Güncellenme Tarihi: 07.04.2024 14:20
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna, Rus uçaklarına karşı silahlarını geliştiriyor

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 6 Nisan’da Unıted News'e açıklamalarda bulundu. Zelenskıy, "Ukrayna, güdümlü hava bombalarına karşı ortak korumaya güvenebilir. Savunma Kuvvetleri şu ana kadar güdümlü hava bombaları taşıyan Rus uçaklarına karşı yalnızca hava savunma sistemleri kullanıyor. Bunların etkili kullanımı, düşmanı daha uzak mesafeden hava bombaları atmaya zorladı” dedi.

UKRAYNA KENDİ SİLAHLARINI GELİŞTİRİYOR

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, yakında teslim alınacak F-16 savaş uçaklarının gelmesiyle durumun önemli ölçüde iyileşeceğini belirtti. Ancak bunların miktarının güdümlü hava bombalarına karşı tam koruma sağlamak için yeterli olmayacağını ifade etti. Zelenskıy, bundan dolayı Ukrayna’nın Rus uçaklarına karşı silahlarını geliştirdiğini söyledi. Uzun menzilli uçaksavar savunma sistemlerinin sayısını artırılmasına işaret eden Zelenskıy “Rusya'nın bundan korktuğunu vurguluyorum" dedi.

UKRAYNA'YA F-16 NE ZAMAN TEDARİK EDİLECEK?

Rusya'nın topyekûn işgal girişimi başlatmasının ardından Ukrayna'ya destek veren Batılı ülkeler, Rus saldırısı altındaki ülkenin F-16 savaş uçağı talebine olumlu yanıt vermişti. Ukrayna'ya F-16 savaş uçağı tedarik etmeyi amaçlayan ülkeler ilk olarak Ukraynalı pilotlara eğitim veriyor. 

Ülkeler, pilotların eğitimini tamamladıktan sonra F-16 tedarikinin gerçekleşebileceğine yönelik taahhütte bulunmuştu. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ABD merkezli Radyo Liberty'e verdiği demeçte, tedarikin ne zaman sağlanacağı konusunda net bir tarihin olmadığını belirtmişti. Ukraynalı pilotların iyi bir eğitim almasının önemine vurgu yapan Stoltenberg, "Bu yüzden, tam olarak ne zaman hazır olacağımızı veya müttefiklerimizin F-16'ları gönderip teslim etmeye ne zaman hazır olacağını askeri uzmanları dinlememiz gerektiğini düşünüyorum. Ne kadar erken olursa o kadar iyi" ifadelerini kullanmıştı. Ayrıca Stoltenberg, Ukrayna'nın 2 yıldır sivilleri hedef alan Rusya'ya karşı F-16 savaş uçağı kullanmasının meşru olduğunu ifade etmişti.

ABD'DE EĞİTİM ALAN UKRAYNLI PİLOTLAR EĞİTİMİNİ BU YAZ TAMAMLAYACAK

ABD Arizona Ulusal Muhafız Sözcüsü Erin Hannigan, 21 Şubat 2024 tarihli açıklamasında, iki grup halindeki Ukraynalı pilotların eğitiminin devam ettiğini ancak bu sürecin mayıs ve ağustos ayında biteceğini bildirmişti. Ekim 2023'te eğitime başlayan 4 Ukraynalı pilot mayıs ayında, Ocak 2024'te İngilizce eğitime başlayan 4 Ukraynalı pilotun ise süreci ağustosta tamamlayacağını dile getirmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.