SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna: Rusya ilk kez yeni hipersonik füze kullandı

Kıyiv Bilimsel Araştırma Adli Uzmanlık Enstitüsü, yapılan ön incelemelerin Rusya'nın geçen hafta Kıyiv'i yeni tip hipersonik füzeyle vurduğunu doğruladığını açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 14.02.2024 19:40
Haber Güncellenme Tarihi: 14.02.2024 19:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna: Rusya ilk kez yeni hipersonik füze kullandı

Ukrayna, Rusya'nın geçen hafta Kıyiv’e düzenlediği saldırıda ilk kez 3M22 Zircon tipi hipersonik seyir füzesi kullandığını iddia etti. Kıyiv Bilimsel Araştırma Adli Uzmanlık Enstitüsü, yapılan ön incelemenin bu iddiayı doğruladığını açıkladı.

İLK KEZ YENİ BİR HİPERSONİK SEYİR FÜZESİ

Terörist devlet Rusya, 7 Şubat 2024 tarihinde Ukrayna'nın geneline yönelik füze saldırısı gerçekleştirdi. Rus füzelerinin çoğu Ukrayna'nın başkenti Kıyiv’i hedef alırken saldırıda en 5 kişi hayatını kaybetti ve 40 kişi yaralandı. İşgalciler, söz konusu saldırıda ilk kez yeni bir hipersonik seyir füzesi kullandı. Kıyiv’i vuran füzelerden birinin kalıntılarını inceleyen Kıyiv Bilimsel Araştırma Adli Uzmanlık Enstitüsü, Rusya’nın 7 Şubat'taki saldırıda 3M22 Zircon hipersonik füzesini kullanıldığını teyit etti. Enstitü, enkazın üzerinde füzeye özgü işaretlerin bulunduğunu açıkladı.

Enstitü Başkanı Oleksandr Ruvin yaptığı açıklamada, “3M22 Zircon füzesine özgü unsurları görüyoruz. Motorun ve direksiyon mekanizmalarının parçaları özel işaretlere sahip.” ifadelerini kullanarak füze enkazının görüntülerini paylaştı.

RUS SALDIRILARDA YENİ GELİŞME

Zircon füzesinin kullanımı, Rusya'nın Ukrayna askeri ve sivil altyapısına yönelik hava saldırısında yeni bir adım olacak. Ukrayna'nın hava savunması Rusya’nın attığı füzelerin çoğunu başarılı bir şekilde düşürürken işgalci Rus ordusu, bu savunmayı delmek amacıyla farklı tip füzeler ve insansız hava araçlarından oluşan karma hava saldırıları düzenlemeye başladı.

ABD YAPIMI HAVA SAVUNMA SİSTEMLERİNDEN KAÇABİLİR

Uzmanlar, Rusya'nın füzenin yeteneklerine ilişkin daha önceki açıklamasının doğru çıkması durumunda, Ukrayna'nın diğer Rus hipersonik ve seyir füzelerini vurmak için kullandığı ABD tasarımı Patriot sistemi gibi güçlü füze savunmalarından kaçabileceğini belirtiyor. Rus yetkililer, Zircon'un ses hızının sekiz katına ulaşabileceğini, 1000 kilometre menzile sahip olduğunu ve 300 kiloluk savaş başlığı taşıyabileceğini iddia ediyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.