SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna, Rusya'nın terör iddiasına yanıt olarak Buça Katliamı'nı örnek gösterdi

Ukrayna Güvenlik Servisi 31 Mart 2024 tarihli açıklamasında, Rusya'nın terörizm suçlamasına Buça Katliamı ile yanıt verdi. Yapılan açıklamada, "Terörist devletin terörizmle ilgili iddiaları, Buça'nın kurtuluşunun ve Rusların burada işlediği zulümlerin yıl dönümünde özellikle küstahça geliyor" ifadesi kullanıldı.

Haber Giriş Tarihi: 01.04.2024 10:27
Haber Güncellenme Tarihi: 01.04.2024 11:34
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna, Rusya'nın terör iddiasına yanıt olarak Buça Katliamı'nı örnek gösterdi

Rusya'nın başkenti Moskova'da 22 Mart 2024 tarihinde meydana gelen silahlı terör eylemi gündemdeki sıcaklığını koruyor. Saldırıyı DEAŞ-H üstlense de toprak bütünlüğüne karşı başlattığı işgal girişimine kılıf uydurmaya çalışan Vladimir Putin idaresindeki Rusya, terör eyleminden Ukrayna'yı sorumlu tuttu. Herhangi bir sebebe dayandırmadan Ukrayna'yı suçlayan Putin, terör faaliyetinin asıl sorumlularını görmezden gelmeye devam ediyor. 

UKRAYNA GÜVENLİK SERVİSİNDEN TERÖR SUÇLAMASINA İLİŞKİN RUSYA'YA YANIT!

Haftalardır Ukrayna tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamalara bir yenisi daha eklendi. Ukrayna Güvenlik Servisi, Rusya'nın terör iddiasına bir kez daha yanıt verdi. 31 Mart 2022'de Kıyiv Bölgesi'ndeki Buça kasabasından geri çekilen işgalci Rus güçlerinin katliamını örnek göstererek, Rusya'nın terör eylemlerine işaret etti.

Ukrayna Güvenlik Servisi, Bucha'nın kurtuluşunun yıldönümünde Rusya'nın Ukrayna terörizmi iddialarını özellikle küstahça olarak nitelendirdi

"RUSYA'NIN TERÖRİZM İDDİASI, BUÇA KATLİAMI YIL DÖNÜMÜNDE OLDUKÇA KÜSTAHÇA"

Asıl katliamın ve terör faaliyetlerinin Rusya tarafından yapıldığı vurgulanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Uluslararası hukuk normlarına, özellikle de Terörle Mücadele Sözleşmesi'ne başvurma girişiminde bulunan Rusya Dışişleri Bakanlığı, uluslararası arananlar listesine konulan kişinin Putin olduğunu unutuyor. (Uluslararası Ceza Mahkemesi, Ukraynalı çocukların işgal altındaki bölgelere kaçırılması nedeniyle Putin'i aranalar listesine eklemişti)

Terörist devletin terörizmle ilgili iddiaları, Buça'nın kurtuluşunun ve Rusların burada işlediği zulümlerin yıl dönümünde özellikle küstahça geliyor. Ölen her Ukraynalıyı anıyoruz ve düşmanın adil bir şekilde intikam almasını sağlamak için elimizden geleni yapacağız.

Dolayısıyla Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın herhangi bir sözünün hiçbir değeri yok. Aslında Rusya Federasyonu'nun yapabileceği tek dikkate değer açıklama var: Savaştaki yenilgisini ve birliklerinin Ukrayna topraklarından çekildiğini tüm dünyaya duyurmak."

BUÇA KATLİAMI 

İşgalci Rusya, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne yönelik başlattığı savaşı acımasızca devam ettirirken, 2 Nisan 2022'de Ukrayna’nın Buça kentinde katliama imza atmıştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in işgalci Rus ordusu hedeflediği savaşta vizyonunu sınırlandırırken 2 Nisan’da Buça kentinden geri çekilmişti. Geri çekilen işgalciler, Buça sakinlerini acımasızca katletmiş, savaş mağduru, savunmasız 410 sivili elleri arkadan bağlı bir şekilde öldürmüştü. Buça sakinleri 3 Nisan sabahı sokaklardaki cesetlerle karşılaşırken dünya basını kan donduran bu görüntüleri paylaşmış, dünyada büyük yankı uyandırmıştı. Buça Katliamının ardından Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) Rusya’nın soykırım yaptığını kaydetmişti. Öte yandan ABD Başkanı Joe Biden ve Letonya, Estonya, Litvanya liderleri, İspanya ve akabinde Kanada da soykırımı kabul etmişti.

Zelenskiy'den Buça katliamı açıklaması: Bu soykırım

MOSKOVA'DAKİ TERÖR SALDIRISI

Rusya'nın başkenti Moskova'da 22 Mart 2024 akşamı "Crocus City Hall" isimli konser salonuna silahlı kişiler tarafından saldırı düzenlendi. Olayın ardından 140'ın üzerinde birçok insan hayatını kaybederken, çok sayıda yaralı tedavi altına alındı. Rusya, ülke genelinde bir günlük yas ilan etti. Rus tarafından saldırının bir terör eylemi olduğu belirtildi. Saldırıyı DEAŞ-H üstlense de Moskova yönetimi Ukrayna'yı sorumlu tutuyor. 

İşgalci Rusya'nın Devlet Başkanı Vladimir Putin, saldırının Ukrayna'yı yaptığını öne sürerek, toprak bütünlüğüne yönelik topyekûn saldırı başlattığı ülkede 2 yılı aşkın bir süredir sivilleri katlediyor. Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 27 Mart 2024 tarihinde Fransa merkezli Uluslararası Polis Komisyonunun (Interpol) yardım teklifini geri çevirdiğini açıkladı.

Rusya'yı sarsan Moskova saldırısına dair tüm bilinenler

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.