SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna, Türk halkının acısını paylaştı

Rus saldırılarının devam ettiği Ukrayna'da devlet yetkilileri, Türkiye'nin yaşadığı deprem felaketi çerçevesinde her türlü desteği sağlamaya hazır olduklarını dile getirdi.

Haber Giriş Tarihi: 06.02.2023 21:41
Haber Güncellenme Tarihi: 06.02.2023 22:46
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna, Türk halkının acısını paylaştı

Ukrayna, tarihin en büyük depremlerinden birisini yaşayan Türkiye'ye ilk destek mesajı gönderen ve maddi destek için adım atan ülkelerden oldu.

CUMHURBAŞKANI ZELENSKIY:GEREKLİ YARDIMI SAĞLAMAYA HAZIRIZ

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, sabah saatlerinde Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremin hemen ardından Türk halkına Türkçe başsağlığı diledi. Zelenskıy,  "Bu zor zamanda Türk halkının yanındayız. Afetin sonuçlarının üstesinden gelmek için gerekli yardımı sağlamaya hazırız" açıklamasını yaptı.

UKRAYNA BAŞBAKANINDAN TÜRK HALKINA BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal, Türkiye'ye taziye mesajlarını iletti. Şmıgal, "Türkiye'de şiddetli bir deprem yaşandı. Birçok bina yıkıldı. Yaralılar ve ölüler var. Yaralılara acil şifalar, kurbanların ailelerine, Fuat Oktay'a ve tüm (Türk) halkına başsağlığı diliyorum." dedi.

UKRAYNA DIŞİŞLERİ BAKANI: KURTARMA EKİPLERİ TÜRKİYE'YE GİTMEYE HAZIR

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Türkiye’nin yaşadığı deprem faciası için taziye mesajı iletti. Kuleba, sosyal medya hesabından mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile üzüntüsünü paylaştığını bildirdi.

Kuleba, “Bugün Türkiye'de meydana gelen trajik depremde meydana gelen can kaybı ve hasarın derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Kalbimiz kurbanların aileleriyle birlikte, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Ukrayna gerekli desteği sağlamaya hazırdır. Ukrayna, kriz müdahalesine yardımcı olmak için büyük bir kurtarma ekibini Türkiye'ye göndermeye hazır. Konuşlanmalarını koordine etmek için Türk tarafıyla yakın bir şekilde çalışıyoruz" dedi.

EMİNE CEPPAR, TÜRKİYE'NİN ACISINI PAYLAŞTI

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı, Kırım Tatarı Emine Ceppar da Türk halkının acısını paylaştı. Ceppar, "Türkiye’de meydana gelen depremin ardından yaşanan trajik can kaybı ve yaralı haberi beni derinden üzdü. Bu afetten etkilenen herkese en içten başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Ukrayna halkı Türk dostlarının acısını ve üzüntüsünü paylaşıyor" değerlendirmesini yaptı.

Ceppar, Ukraynalı ressamların Türkiye'ye olan desteğini ifade eden tasarımları paylaştı.

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar da Türkiye'nin yaşadığı deprem faciası için taziye mesajı yayımladı. Türkçe mesaj paylaşan Büyükelçi Bodnar, "Deprem haberlerini derin üzüntü ile öğrendim. İnşallah en az can ve mal kaybı ile atlatılır. Yaralılara acil şifalar, vefat edenlere Allah'tan rahmet diliyor, herkesin acısını paylaşıyorum" dedi.

"KIRIM TATAR VE UKRAYNA HALKININ DULARI HER DAİM TÜRKİYE'MİZİN YANINDADIR"

Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hitaben yazdığı mektupta, Türkiye'de yaşanan deprem felaketi çerçevesinde başsağlığı dileklerini iletti. Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'nun yazdığı mektupta şu ifadeler yer aldı:

"Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Bey, bu sabah Türkiye'mizde meydana gelen şiddetli deprem sonucu çok sayıda can kaybı ve yaralıların olması bizleri derinden üzmüştür. Size, Türk halkına ve hayatını kaybeden kardeşlerimizin ailelerine derinden taziyelerimizi bildirir, yaralılara acil şifalar dileriz. Deprem yaralarının tez vakitte sarılmasını temenni ediyorum. 

Kırım Tatar ve Ukrayna halkının duaları her daim Türkiye'mizin yanındadır."

KIRIM TATAR MİLLİ MECLİSİNDEN VE DÜNYA KIRIM TATAR KONGRESİNDEN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, bugün Türkiye Cumhuriyeti'nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere ile telefon görüşmesi yaptı. Çubarov, Türkiye'nin güneydoğusunda meydana gelen yıkıcı deprem felaketine ilişkin hem Kırım Tatar Milli Meclisi adına hem de şahsı adına kardeş ülke Türkiye'ye başsağlığı diledi. 

Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK), Türkiye'de yaşanan deprem faciasına ilişkin başsağlığı mesajı yayımladı. Dünya Kırım Tatar Kongresi, "Türkiye'de yaşanan deprem felaketinde hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara acil şifalar, bölgede yaşayanlara sabır ve metanet dileriz. Kırım Tatar halkı bu zor zamanlarda Türk halkına her türlü desteğe hazırdır" ifadelerini kullandı. 

Görüşmede, Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, Kırım Tatar Milli Meclisine teşekkür etti. Güldere, görüşme sırasında Ukrayna'nın kurtarma ekiplerini Türkiye'ye gönderme istediğine dikkat çekti ve Ukrayna'ya teşekkür etti. 

Ukrayna Devlet Mülkiyet Fonu Başkanı, Kırım Tatarı Rüstem Umerov da Türkiye'nin yaşadığı deprem faciası için taziye mesajı yayımladı. Umerov, “Bu korkunç anda, Ukrayna, dost Türkiye'yi destekliyor” açıklaması ile Türk halkının deprem acısını paylaştı.

TÜRKİYE'Yİ SARSAN DEPREMDE CAN KAYBI VE YARALI SAYISI ARTIYOR

Türkiye, bugün saat 04.17’de büyük bir depremle sarsıldı. Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan 7.7 büyüklüğündeki deprem birçok ilde hissedildi. Ardından 13.24'te 7.6 büyüklüğünde ayrı bir deprem yaşandı. Depremde can kaybının bin 651'e, yaralananların 11 bin 119'a yükseldiği açıklandı. Toplamda, 3 bin 471 bina yıkıldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.