SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna vatandaşları artık kimlik kartı başvurusunu İstanbul’da yaptırabilecek!

Ukrayna vatandaşları artık Ukrayna kimlik kartı başvurusunu Türkiye’de yapabilecek.

Haber Giriş Tarihi: 16.02.2023 10:48
Haber Güncellenme Tarihi: 16.02.2023 11:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna vatandaşları artık kimlik kartı başvurusunu İstanbul’da yaptırabilecek!

Ukrayna Göç İdaresi, Ukrayna vatandaşlarının artık kimliklerini Türkiye’de yaptırabileceğini duyurdu. Ukrayna’nın "Pasaport Hizmeti" devlet şirketinin İstanbul’da mobil şube açtığı aktarıldı.

Ukrayna Göç İdaresinden, 14 Şubat’ta yapılan açıklamada, “Ukrayna vatandaşlarının kolaylığı için İstanbul’da bugünden itibaren belgelerin (Ukrayna belgeleri) yapılması için başvurular kabul edilmeye başladı. Kentte iki mobil kompleks faaliyet gösteriyor; üzerinde "Pasaport Hizmeti" sembollü olan özel donanımlı beyaz minibüsler.” denildi.

Pazar günü hariç haftada 6 gün 09:00-18:00 saatleri arasında hizmet veren mobil şubelerin bulunduğu adres: Londra Asfaltı E-5 Karayolu Üzeri, Airport AVM, 34158 Bakırköy/İstanbul.

Hizmetler için ödeme sadece banka kartı ile yapılıyor, nakit ödeme mevcut değil.

İlgili şubelerde Ukrayna vatandaşları Ukrayna kimliği (ID kartı) ve pasaport başvurularında bulunabilir.

FARKLI ÜLKELERE SIĞINAN UKRAYNA VATANDAŞLARI İSTANBUL’DA BELGELERİNİ YAPTIRABİLİR

Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosu Roman Nedilskıy, “Ukrayna vatandaşlarının ikamet ettikleri şehir veya ülkeden bağımsız olarak hizmetten yararlanabilmeleri çok önemlidir. İstanbul’un lojistik imkanları dikkate alındığında bu vatandaşlarımız için kolaylık sağlayacaktır.” açıklamasında bulundu.


RUS SALDIRILARINDAN DOLAYI UKRAYNA VATANDAŞLARI ÜLKELERİNE GİRİŞ YAPIP BELGE YAPTIRAMIYOR

Daha önce Ukrayna kimlik kartı sadece Ukrayna’da alınabiliyordu. Ancak Rusya 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal saldırısı başlattıktan sonra milyonlarca Ukrayna vatandaşı eksik belgeleriyle ülkelerini terketmek zorunda kaldı.

Rus saldırılarının hala aktif bir şekilde devam etmesinden dolayı özellikle çocuklu Ukrayna vatandaşı için ülkelerine dönerek belgelerini yaptırmak çok zor. Bundan dolayı Ukrayna Göç İdaresi yurt dışında da Ukrayna belgelerini yaptırma olanağı sunuyor. "İlk Pasaport Hizmeti" devlet şirketi mobil şubeleri Polonya’da hizmet vermeye başlamıştı. Şimdi ise Türkiye’ye sığınan Ukrayna vatandaşları ülkeden ayrılmadan Ukrayna kimliği için başvuru yapabilecek.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.