SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna ve Azerbaycan dışişleri bakanları Brüksel'de görüştü

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba ile Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov 11 Aralık 2023 tarihinde Brüksel’de görüştü.

Haber Giriş Tarihi: 11.12.2023 21:20
Haber Güncellenme Tarihi: 11.12.2023 21:35
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna ve Azerbaycan dışişleri bakanları Brüksel'de görüştü

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov arasında bugün bir görüşme gerçekleşti. Kuleba ve Bayramov, Brüksel’de gerçekleşen görüşmede Ukrayna’nın 10 maddelik barış formülü ve ikili işbirliğini görüştü.

Kuleba, resmî sosyal medya sayfasından yaptığı paylaşımda, “Volodımır Zelenskıy’ın Barış Formülü ve ikili işbirliğimizi görüşmek üzere Azerbaycanlı meslektaşım Ceyhun Bayramov ile görüşmek güzeldi. Ukrayna'nın, Azerbaycan'ın uluslararası kabul görmüş sınırları dahilinde toprak bütünlüğüne ve Hazar ile Karadeniz arasındaki alanda bölgesel işbirliğinin geliştirilmesine yönelik girişimlere verdiği desteği yineledim” açıklamasında bulundu.

Bayramov ise sosyal medya sayfasında “Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba ile Brüksel'de buluşmaktan büyük mutluluk duydum. Toplantıda bölgesel durum ve ülkelerimiz arasında çok yönlü işbirliği imkanları hakkında görüş alışverişinde bulunduk” ifadelerini kullandı.

UKRAYNA BARIŞ FORMÜLÜ

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 15 Kasım 2022’de katıldığı G20 Zirvesi'nde 10 maddeden oluşan Ukrayna Barış Formülü'nü sunmuştu. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, G20 Zirvesi'nde önerdiği barış formülünde; radyasyon ve nükleer güvenliği, gıda güvenliği, enerji güvenliği, tüm mahkumların ve sürgün edilenlerin serbest bırakılması, BM Şartı'nın uygulanması, Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve dünya düzeninin sağlanması, Rus birliklerinin geri çekilmesi ve çatışmaların sona erdirilmesi, adaletin iadesi, ekolojik sorunların önlenmesi, gerginliğin engellenmesi ve tarafların savaşın sona erdiğini teyit etmesi konusunda belge imzalanması gibi başlıklardan söz etmişti. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.