SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna ve Letonya, savunma işbirliği anlaşmasına imza attı

Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy'ın 11 Ocak 2024 tarihinde başkent Riga'yı ziyareti sırasında Ukrayna, Letonya ile ekonomik, askeri ve savunma alanlarında işbirliğine yönelik anlaşma imzaladı.

Haber Giriş Tarihi: 12.01.2024 10:32
Haber Güncellenme Tarihi: 12.01.2024 11:29
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna ve Letonya, savunma işbirliği anlaşmasına imza attı

Ukrayna'nın işgalci Rusya karşısında verdiği mücadeleye destek olan Baltık ülkeleri bir kez daha kollarını sıvadı. Ukrayna, 11 Ocak 2024 tarihinde Letonya ile pek çok alanda anlaşma imzaladı. 

EKONOMİ VE SAVUNMA ALANLARINDA ORTAKLIK

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy'ın Letonya'nın başkenti Riga ziyareti sırasında ekonomi ve savunma alanlarında görüşmeler yapıldı. Görüşmelerin ardından Ukrayna ile Letonya arasında teknik, savunma ve güvenlik alanlarındaki işbirliğine ilişkin mutabakat zaptı imzalandı. Teknik anlamda yapılan anlaşma, askeri ekipman ve malzemelerin Kıyiv'e transferini amaçlıyor. Öte yandan anlaşma, Ukrayna'nın yeniden inşası ve Letonya'nın 2024 yılı devlet bütçesinin, Çernigiv bölgesindeki sosyal altyapı inşasına desteğini içeriyor. 

LETONYA, 3 BİN UKRAYNALI ASKERE EĞİTİM VERECEK

Daha önce Ukrayna'ya mühimmat tedariki sağlayan Letonya, anlaşma kapsamında askeri personele destek sağlayacak. Letonya Cumhurbaşkanı Edgars Rinkevics, 2024 yılında 3 bin Ukraynalı askere eğitim vermeyi amaçladıklarını ve sınır muhafızlarına yönelik olarak ise rehabilitasyon projelerine devam edeceklerini duyurdu. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.