SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna ve Rusya'nın tank sayısı eşitlendi

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik topyekun işgal ve saldırı girişiminin başlangıcından bu yana ilk defa Ukrayna ile Rusya'nın tank sayısı eşitlendi.

Haber Giriş Tarihi: 06.07.2023 14:36
Haber Güncellenme Tarihi: 06.07.2023 15:15
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna ve Rusya'nın tank sayısı eşitlendi

Dünyanın önde gelen basın kuruluşu Bloomberg, Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü ve analitik proje Oryx'ten alınan verilere dayanarak, Ukrayna ve Rusya’nın sahip oldukları tank sayısı bakımından eşit hale geldiğini bildirdi.

RUSYA 2 BİNİN ÜZERİNDE TANK KAYBETTİ

Bloomberg, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik topyekun işgal girişimine başladığında 3 bin 500 tankı olduğunu ancak 16 aylık işgal sürecinde Ukrayna ordusunun ele geçirdiği 545 tank da dahil olmak üzere 2 binin üzerinde tank kaybettiğini aktardı.

UKRAYNA KAYBETTİĞİ TANK SAYISINI TELAFİ ETTİ

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Rusya’nın topyekun işgal ve saldırı girişimi başladığı günlerde toplam bine yakın tankı varken, ilerleyen süreçte 550’den fazla tank kaybetti. Bloomberg, bu kaybın ele geçirilen Rus tankları ve müttefik ülkelerden gelen tanklarla telafi edildiğini ifade etti. Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü, işgalin başlangıcından bu yana Ukrayna’ya 471 tank teslim edilirken, önümüzdeki süreçte 286 tankın daha Ukrayna'ya ulaşacağı bildirildi.

UKRAYNA VE RUSYA’NIN TANK SAYISI EŞİTLENDİ

Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü, yaptığı hesaplamalar sonucunda şu anda iki tarafın envanterinde bin 500 tank bulunuyor. Bir diğer açıdan işgal sırasında Ukrayna, Rusya ile topçu ve çoklu fırlatma füze sistemlerindeki açığı da kapatmayı başardı. Rusya şu anda bin 900 ağır topçu ve 841 MLRS sistemine sahipken, Ukrayna'nın sırasıyla bin 100 ve 427 sistemi var.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.