SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna ve Türkiye Ombudsmanları, İstanbul'da insani koridoru görüştü

Ukrayna Ombudsmanı Dmıtro Lubinets ve Türkiye Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, bugün İstanbul'da insani koridor hususunda ikili görüşme yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 03.02.2023 11:38
Haber Güncellenme Tarihi: 04.02.2023 11:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna ve Türkiye Ombudsmanları, İstanbul'da insani koridoru görüştü

Ukrayna İnsan Hakları Yetkilisi Dmıtro Lubinets ile Türkiye Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, bugün İstanbul'da bir araya geldi. İnsani koridor hususunda görüşme yapan Lubinets ve Malkoç ortak basın açıklaması yaptı.

Ukrayna İnsan Hakları Yetkilisi Dmıtro Lubinets ve Rusya İnsan Hakları Yetkilisi Tatyana Moskalkova, 11-12 Ocak 2023 tarihlerinde Türkiye'nin başkenti Anknara'da bir araya gelmişti. Esir değişimi ve insani koridorların görüşüldüğü toplantıya Türkiye'nin Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç eşlik etmişti.

UKRAYNA OMBUDSMANI LUBİNETS VE TÜRKİYE KAMU BAŞDENETÇİSİ MALKOÇ ORTAK BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

Yeni gelişmeleri beraberinde getirmesi beklenen görüşmelere bugün bir yenisi daha eklendi. Ukrayna Ombudsmanı Lubinets, Türkiye Kamu Başdenetçisi Malkoç ile görüştü. İkili görüşmenin ardından Lubinets ve Malkoç ortak basın açıklaması yaptı. 

Malkoç, basın toplantısında Rusya'nın topyekun işgal girişimi ve saldırıları dolayısıyla Ukrayna'ya "geçmiş olsun" dileklerini iletti. Malkoç, sözlerine Rusya'nın 2014'te Kırım'ı ve Donbas'ı işgaline dikkat çekerek başladı. Rus saldırılarından en çok etkilenen kesimin kadın ve çocuklar olduğunu vurgulayan Malkoç, insani koridorun açılması için çaba sarf edildiğini dile getirdi.

Ukrayna ve Rusya Ombudsmanlarıyla 11-12 Ocak tarihlerinde Ankara'da bir araya geldiklerini hatırlatan Malkoç, "Kadın ve çocuklar için ne yapabiliriz dedik ve kendi aramızda 3 aşamalı bir çalışma gerçekleştirdik. Önce kendi aramızda ilkeler üzerinde anlaştık. Ardından bunu Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Beyefendiye ilettik. Ve Dmıtro Bey heyetiyle birlikte Cumhurbaşkanımızla görüştü" ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN'A İNSANİ KORİDOR ÖNERİSİ SUNULDU

Malkoç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a iletilen talebi işaret ederek, "Nasıl dirayetli çaba sonucunda Tahıl Koridorunu temin ettiyseniz, yine Sayın Putin'le ve Sayın Zelenskıy ile görüşerek bir insani koridor açalım. Bu şekilde kadınlar, çocuklar, yaralılar yani savaşın en fazla mağdur olanlara destek olalım" önerisinde bulunduğunu belirtti.

ERDOĞAN, ZELENSKIY VE PUTİN İLE İNSANİ KORİDORU GÖRÜŞTÜ

Erdoğan'ın Zelenskıy ve Putin ile bir görüşme yaptığını ifade eden Malkoç, ombudsmanlar arasında çevrimiçi toplantı yaptıklarını kaydetti.

Şeref Malkoç, "Kolay bir şey değil. Her gün tonlarca bomba patlıyor. Her gün binlerce mermi atılıyor. Her gün onlarca insan ölüyor, binlerce insan yaralanıyor. Biz bunun zorluklarını biliyoruz. Ama insan hakları kurumları olarak insanlığa karşı sorumluluğumuzu yerine getirmek için bu çaba içerisindeyiz" vurgusunu yaptı. 

Malkoç, "Bir an önce ateşkesin sağlanması ve barışın sonucunda da işgal edilen toprakların terk edilmesini temenni ediyoruz" diyerek olağanüstü çabalarından dolayı Lubinets'i tebrik etti.

"TÜRKİYE İNİSİYATİFİYLE OLUŞTURULAN ÜÇLÜ PLATFORMUN ÇALIŞMALARINI TAKDİR EDİYORUZ"

Ortak basın açıklamasında Lubinets, Malkoç ile yaptığı görüşmede insani konuları ele aldıklarını belirtti. 11-12 Ocak 2023'teki görüşmeleri işaret eden Lubinets, insani konuda üçlü bir platformun oluşturulduğunu söyledi. 

Lubinets, "Türkiye inisiyatifi ile yaratılan bu platformu ve platformun çalışmalarını gerçekten takdir ediyoruz. Çok önemli bir faaliyet. Ve artık belli sonuçlar elde edildi. Çalışmalarımız devam edecek. Ayrıca Türkiye'nin üstlendiği arabulucuk da çok önemlidir" dedi.

"UKRAYNA'DA KURULACAK BAYKAR FABRİKASI OLUMLU BİR İNİSİYATİF"

Ombudsman Lubinets'e basın mensupları Ukrayna savunmasında kritik bir öneme sahip olan ve Ukrayna'da kurulacak BAYKAR fabrikası hakkında soru yöneltti. Lubinets, "Bu çok olumlu bir inisiyatif. Savunma problemlerinin çözülmesinden ziyade bu bir iş odaklıdır. Yeni bir istihdam sağlayacaktır. Dolayısıyla Ukrayna'ya gelecek her türlü yatırımcıyı selamlıyoruz" ifadelerine yer verdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.