SON DAKİKA
Hava Durumu

Umerov: Ukrayna, Rusya'nın sahip olduğu 3 savunma cephesinden 2'sini geçti

Ukrayna Savunma Bakanı Rüstem Umerov, Ukrayna'nın işgalci Rusya'nın sahip olduğu 3 savunma cephesinden ikisini geçtiğini açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 06.12.2023 14:30
Haber Güncellenme Tarihi: 06.12.2023 14:30
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Umerov: Ukrayna, Rusya'nın sahip olduğu 3 savunma cephesinden 2'sini geçti

Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne karşı işgal girişimi ve topyekûn saldırı başlatan Rusya, çatışma bölgelerinde insanlık suçu işlemeye devam ediyor. Ukrayna Savunma Bakanı Rüstem Umerov, cephedeki son durumu paylaştı. 

İŞGAL EDİLEN TOPRAKLARIN YARISI KURTARILDI

Bakan Umerov, Rusya Silahlı Kuvvetlerinin 3 savunma hattına sahip olduğunu ve Ukrayna'nın bunlardan 2'sini geçtiğini bildirdi. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) kanalı FoxNews'e verdiği demeçte, "Topraklarımızın yüzde 50'sini işgalden kurtardık. Topraklarımızda Rusya'yı mağlup ediyoruz. Toprakları ele geçirdik ve zulmü durdurduk. Şimdi de 2024 için bir planımız var" ifadelerini kullandı. 

KIRIM VE DONBAS DAHİL TÜM TOPRAKLAR KONTROL ALTINA ALINMALI

Umerov, Ukrayna'da 1991'de elde edilen bağımsız toprakların Kırım, Donbas ve Karadeniz dahil olmak üzere tüm toprakların kurtarılması ve yeniden kontrol altına alınması gerektiğinin altını çizdi. Ukrayna'nın Rusya'ya karşı kendini koruyamama durumunda dünya kamuoyunun utanması gerektiğini belirten Umerov, "Demokratik hukukun üstünlüğünü tanımayan Rusya'nın amacı Ukrayna'nın var olmaması, Ukrayna halkının var olmamasıdır" dedi.

Umerov ayrıca Ukrayna'nın NATO'nun bir parçası olmak istediğini tüm planlamaların NATO standartlarına uygun yapıldığını dile getirdi. Umerov, görevinin 100. gününde her şeyin yerli yerine oturacağını vurguladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.