SON DAKİKA
Hava Durumu

Wagner, Ukrayna’ya karşı savaştırmak üzere İHA operatörleri yetiştiriyor

Ukrayna Ulusal Direniş Merkezi (NRC), paralı asker grubu Wagner eğitmenlerinin Belarus'ta Rus askerlere İHA kullanma becerilerini öğretmek için iki haftalık kurslar düzenlediğini bildirdi.

Haber Giriş Tarihi: 12.05.2024 10:38
Haber Güncellenme Tarihi: 12.05.2024 12:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Wagner, Ukrayna’ya karşı savaştırmak üzere İHA operatörleri yetiştiriyor

Ukrayna Ulusal Direniş Merkezi (NRC), 11 Mayıs tarihinde eski Wagner Özel Askeri Şirketi'nden (PMC) eğitmenlerinin Belarus'ta Rus askerlere insansız hava aracı (İHA) kullanma becerilerini öğretmek için iki haftalık kurslar düzenlediğini duyurdu.

NRC'nin resmi sayfasından yapılan açıklamaya göre PMC Wagner eğitmenleri, askeri topografya, topçuluk, tıbbi eğitim ve komuta ve iletişim organizasyonu üzerine iki haftalık kurslar veriyor.

UKRAYNA’YA GÖNDERİLECEKLER

İki haftalık kursun özellikle Birinci Şahıs Görüşü (FPV) dronları olmak üzere İHA işletim becerilerinde uzmanlaştırmayı amaçladığı kaydedildi. Bu hızlandırılmış kursların tamamlanmasının ardından Ukrayna'ya karşı savaşmak için gönderilecekler.

WAGNER PARALI ASKERLERİN SAYISI AZALIYOR

Ukrayna Ulusal Direniş Merkezinin (NRC) açıklamasında eğitmenlerin çalışmalarının ve maaşlarının eski Wagner PMC üyelerini tatmin etmediğini belirtti. Ayrıca NRC, Belarus'taki Wagner paralı askerlerin  sayısının  500'den 400'e düştüğünü açıkladı. Açıklamada "Yakında Ukrayna'da savaşmak isteyenler askeri kayıt ofislerinden doğrudan savaş alanına gönderilecek." ifadeleri kullanıldı.

BELARUS'TA RUS PARALI ASKER GRUBU WAGNER EĞİTİM VERİYOR!

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı tarafından 4 Şubat 2024 tarihinde yayımlanan istihbarat raporlarına göre şu anda Belarus topraklarında eğitmen olarak görev yapan yaklaşık bin kişilik Rus paralı asker grubu Wagner üyesi bulunuyor. İstihbarat raporlarında, Rus paralı asker grubu Wagner'in Belarus'da askeri ve güvenlik güçlerine eğitim vermeye devam ettiği belirtilmişti. Uzmanlar konuya ilişkin, "Belarus'ta Wagner paralı askerlerinin devam eden varlığı, Ukrayna'yı Belarus ile olan kuzey sınırı boyunca savunma pozisyonlarını ve personelini korumaya zorlayarak Rusya'nın savaş çabalarına da kesinlikle fayda sağlıyor." açıklamasını yapmıştı.

BELARUS, WAGNER'İ EĞİTİM KURUMU OLARAK TESCİLLEDİ

Belarus Adalet Bakanlığına bağlı Birleşik Devlet Tüzel Kişiler ve Bireysel Girişimciler Dairesinin, 2023 yılının Ağustos ayında Belarus’a yerleşen Rus paralı asker grubu Wagner’i eğitim kurumu olarak tescillediği ortaya çıkmıştı. Wagner’in tescil kaydı hakkında açıklama olarak, "Diğer gruplara dahil olmayan eğitim türleri" ifadesi kullanılmıştı. Tescil kaydında Wagner’in sahibi olarak Rusya vatandaşı Maksim Petrov gösterilmişti. Rus paralı asker grubu Wagner’in Belarus makamları tarafından tescilinin 4 Ağustos 2023 tarihinde yapıldığı kaydedilmişti. Wagner’in eğitim kurumu olduğuna dair tescilin adresi olarak, Wagner kampının bulunduğu Osipoviç köyü beyan edilmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.