SON DAKİKA
Hava Durumu

1944 Kırım Tatar Soykırımı, KTMM Başkanı Çubarov'un katılımıyla Polonya'da anılacak

Polonya'nın en iyi üniversiteleri arasında gösterilen Gdansk Üniversitesinde, Kırım Tatarlarının anavatanlarından sürgün edilişinin 80. yılı münasebetiyle 20 Mayıs 2024 tarihinde panel düzenlenecek.

Haber Giriş Tarihi: 17.05.2024 18:08
Haber Güncellenme Tarihi: 17.05.2024 18:08
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
1944 Kırım Tatar Soykırımı, KTMM Başkanı Çubarov'un katılımıyla Polonya'da anılacak

Kırım Tatar halkı, 18 Mayıs 1944'te Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin (SSCB) eli kanlı lideri Josef Stalin'in emriyle vatan topraklarından sürüldü. Hayvan vagonlarında günlerce Türkistan'a, Urallara ve Sibirya'ya kadar sürülen Kırım Tatarlarının yüzde 46'sı yolda ve sürgünü takip eden günlerde hayatını kaybetti.

Tarihte eşine az rastlanan soykırımın kurbanları, dünyanın dört bir yanında tertip edilen etkinliklerle anılıyor.

18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı'nın 80. yılı vesilesiyle Polonya'da Gdansk Üniversitesinin Sosyoloji ve Siyaset Bilimi enstitüleri tarafından bir panel tertip edilecek. Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) İcra Komitesi Polonya Üyesi Nedim Useinov, Ukraynalı insan hakları avukatı ve sivil toplum lideri Oleksandra Matviyçuk ve gazeteci Piotr Andrusieczko'nun panelist olarak yer alacağı etkinlikte panelin oturum başkanlığını Prof. Dr. Arkadiusz Modrzejewski yürütecek.

Kırım Tatarlarının vatanlarından sürgün edilişinin 80. yılına ithafen düzenlenecek olan panel, 20 Mayıs 2024 Pazartesi günü saat 11.30'da gerçekleşek.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.