SON DAKİKA
Hava Durumu

Emel Fikir Kültür Konferanslarında işgalci Rusların kaçırdığı Ervin İbragimov ve Kırım Tatar siyasi tutsaklar konuşuldu

Emel Fikir ve Kültür Konferansları'nda işgalci Rusya'nın Kırım ve Ukrayna'da işlediği adam kaçırma, işkence ve baskıları konuşuldu. Konferans, Dünya Kırım Tatar Kongresi Yönetim Kurulu üyesi Ervin İbragimov'un işgalci Rus haydutlar tarafından kaçırılışının 7. yılında yapıldı.

Haber Giriş Tarihi: 25.05.2023 22:22
Haber Güncellenme Tarihi: 25.05.2023 23:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Emel Fikir Kültür Konferanslarında işgalci Rusların kaçırdığı Ervin İbragimov ve Kırım Tatar siyasi tutsaklar konuşuldu

Emel Kırım Vakfınca düzenlenen Fikir ve Kültür Konferansları çerçevesinde, 24 Mayıs 2023 tarihinde Dünya Kırım Tatar Kongresi Yönetim Kurulu üyesi Ervin İbragimov ve işgalci Rusya tarafından Kırım ve Ukrayna'da kaçırılan hapislere atılan ve işkenceye maruz kalan Kırım Tatar siyasi tutsaklar konuşuldu.

Rus işgali altındaki Kırım’da, tam 7 yıl önce Dünya Kırım Tatar Kongresi Yönetim Kurulu ve Bahçesaray Kırım Tatar Bölge Meclisi üyesi, 31 yaşındaki Ervin İbragimov, evinin önünden işgal güçleri tarafından kaçırıldı. Kaçırıldığı günden bu yana Ervin İbragimov’dan hiçbir haber alınamadı. Bu acı günün yıldönümünde Kırım Tatar halkı, Ervin İbragimov'un akıbetini öğrenmek için çabalamaya devam ediyor. 

"PUTİN! ERVİN İBRAGİMOV 7 YILDIR NEREDE?"

Emel Fikir ve Kültür Konferansları'nda işgalci Rusya'nın Kırım ve Ukrayna'da adam kaçırma, işkence ve baskılar konuşuldu. Konferans, Dünya Kırım Tatar Kongresi Yönetim Kurulu üyesi Ervin İbragimov'un işgalci Rus haydutlar tarafından kaçırılışının 7. yılında yapıldı. Emel Kırım Vakfı Genel Sekreteri Melek Maksudoğlu'nun moderatörlüğündeki konferans, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Türkiye Temsilcisi, Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay'ın açılış konuşmasıyla başladı.

"KIRIM İŞGALDEN KURTARILANA KADAR  MÜCADELEMİZ SÜRECEK"

KTMM Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay, Kırım Tatar siyasi tutsaklar hakkında şunları ifade etti:

"Bu konferans vesilesiyle bir kere daha bütün dünyaya, 'Elvin Nerede?' ve 'kaçırılan kardeşlerimiz nerede?' diye soruyoruz. Ukrrayna yetkili makamları ve bizler inşallah, Kırım işgalden kurtarıldıktan sonra bu kardeşlerimize haksızlık yapanları ve bunların faillerinin adalet önüne çıkarılması için elimizden geleni yapacağız. Ukrayna da, Kırım Tatar Milli Meclisi de bu konuda elinden geleni yapacaktır. Meclisimiz de, bizler de halk  olarak sonuna kadar bu işin takipçisi olacağız. Bunun için, bütün insanlarımız, Kırım'ı unutmasınlar. Kırım'da bugün işgal devam ediyor, zulüm devam ediyor. 2014'den sonra Kırım'da birçok insan kaçırılmıştır.

24 Şubat 2022'de işgalciler, Ukrayna'ya saldırdılar. O dönemde, Herson'daki işgal bölgesinde olan Gülnara Bekirova bugün misafirimiz olacak. Unutmayınız, Kırım işgalden kurtarılana kadar mücadelemiz devam edecek. İşgalden sonra da Kırım'ı yeniden imar etmek, milli ve medeni haklarımızı elde etmek için, Kırım'ı mutlu günlere getirmek için mücadele edeceğiz"

Kırım Tatar Milli Meclisi üyesi Gülnara Bekirova, konuşmasına 18 Mayıs 1944'teki Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı'nda hayatını kaybedenleri andı. Ardından, sürgüne ilişkin ailesinden duyduğu hatıraları ve çekilen zorlukları anlattı. Bekirova, Ukrayna Herson'daki Novooleksiyivka kasabasına sürgünün ardından yerleşen Kırım Tatarlarının yaşadığı zor günleri dile getirdi.

Bekirova, Rus esaretindeki Kırım Tatar siyasi tutsaklara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Uzun bir süre Rus esaretindeki kalan eşi Edem Bekirov'un tutuklanmasına ilişkin konuştu. Bekirova, işgalcilerin kaçırdığı ve işkenceye maruz kalan Kırım Tatarlarına baskılar ve 24 Şubat 2022'den sonra Ukrayna'daki Rusya'nın başlattığı işgal girişimi ve saldırılara ilişkin yaşadıklarını kaydetti.

KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAK SERVER MUSTAFAYEV'İN MEKTUBU OKUNDU

Programın devamında Kırım Tatar siyasi tutsak Server Mustafayev'in mektubu, Genç Tatar İnisiyatifinden Mukaddes Aydamak tarafından okundu. Ardından söz alan Kırım Tatar siyasi tutsak Server Mustafayev'in annesi Venera Mustafayeva, Kırım Tatar siyasi tutsaklar ve oğlu Server Mustafayea hakkında konuştu. Beş yıldır Rus esaretinde olan Server Mustafayev'in Ruslar tarafından baskılara maruz kalarak alıkonulması hakkında konuştu. Oğlunun son gönderdiği mektubu okuyan Mustafayeva, Kırım Tatar siyasi tutsakların hepsinin bir an evvel evlerine dönmesi ve ailesine kavuşmasını diledi. 

Ardından, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Kırım Tatar Milli Meclisi üyeleri Rıza Şevkiyev ve Abmecit Süleymanov, Ervin İbragimov ve Kırım Tatar siyasi tutsakların durumu ve Kırım'ın Rus işgalinden kurtarılması hakkında görüşlerini belirtti.

KIRIM’DA 7 YIL ÖNCE KAÇIRILAN ERVİN İBRAGİMOV’DAN HALA HABER ALINAMIYOR

Rus işgali altındaki Kırım’da, tam 7 yıl önce Dünya Kırım Tatar Kongresi Yönetim Kurulu ve Bahçesaray Kırım Tatar Bölge Meclisi üyesi, 31 yaşındaki Ervin İbragimov, evinin önünden işgal güçleri tarafından kaçırıldı. Kaçırıldığı günden bu yana Ervin İbragimov’dan hiçbir haber alınamadı.

Ervin İbragimov, 1985’te ailesinin sürgün edildiği Özbekistan’da dünyaya geldi. Ailesi ile birlikte Kırım’a geri döndükten sonra Bahçesaray’daki Kırım Tatar milli okulunda eğitim aldı. Ardından Odesa Ulusal Hukuk Akademisi ve Ukrayna Cumhurbaşkanlığına bağlı Kamu Yönetimi Akademisi’nden mezun oldu. Eğitimini tamamladıktan sonra Bahçesaray Kaymakamlığı Tarım Departmanında avukat olarak çalışmaya başladı. Birkaç defa kent konseyi üyesi olarak seçildi ve Bahçesaray Kırım Tatar Bölge Meclisi üyesiydi. Ervin İbragimov Kıyiv’deki Yevromaydan (Euromaidan) eylemlerine katılmıştı. Akmescit’te 24 Şubat 2016’da Rus işgaline karşı düzenlenen mitingte de yer almıştı. İşgalci yönetimin, baskı uyguladığı Kırım Tatarlarına destek vermek için mahkeme duruşmalarına katılmıştı.

TRAFİK POLİSİ ÜNİFORMASI GİYEN KİŞİLER TARAFINDAN KAÇIRILDI

Dünya Kırım Tatar Kongresi Yönetim Kurulu Üyesi Ervin İbragimov’un arabası, 25 Mayıs 2016 sabah saatlerinde Rus işgali altındaki Kırım’ın Bahçesaray şehrindeki evinin yakınlarında kapıları açık bir şekilde bulundu. Olayın gerçekleştirildiği yerin yakınında bulunan güvenlik kameraları, Ervin İbragimov’un trafik polisi üniforması giyen kişiler tarafından kaçırıldığını kaydetti. 

Ervin’in kaybolmadan önce 24 Mayıs 2016 günü saat 22.40 civarında babasını arayarak arabasının evraklarının nerede olduğunu sorduğu biliniyor. Daha sonra  Ervin ile iletişim kesildi ve o günden beri hakkında hiçbir haber alınamadı.

İŞGALCİLER ANCAK 3 GÜN SONRA "SORUŞTURMA" BAŞLATTI

İşgalci Rus yönetimine bağlı olan sözde Soruşturma Komitesi ancak üç gün geçtikten sonra, Ervin İbragimov’un kaçırılmasıyla ilgili soruşturma başlattı. 2 Haziran 2016 tarihinde Ervin İbragimov’un pasaportu ve ehliyetinin Bahçesaray’da bulunduğu açıklandı. 3 Haziran’da ise, Ervin İbragimov’un kaçırıldığı gerçeğini teyit eden yeni görüntüler yayımlandı.

Kaçırıldığı günden bu yana Ervin İbragimov hakkında hiçbir şey bilinmiyor. İbragimov’un kaçırılmasının sebepleri de bilinmiyor. İşgalci yönetimin sahte soruşturması hiçbir sonuç vermedi. Ervin İbragimov’un akrabaları, Ervin’i eve getiren kişiye 1 milyon ruble (15 bin dolar) tutarında büyük meblağ ödemeye hazır olduklarını duyurdu. Ancak bu da bir sonuç vermedi.

DQTK: ERVİN'İN KAÇIRILMASINDAN RUSYA SORUMLU

Dünya Kırım Tatar Kongresi’nin (DQTK) Yönetim Kurulu, üyesi olan Ervin İbragimov’un kayboluşu hakkında yayınladığı açıklamada, söz konusu olaydan, Kırım’ı işgali altında tutan Rusya Federasyonu’nun sorumlu olduğunu vurguladı. Temmuz 2018’de açıklama yapan Ervin’in babası Ümer İbragimov, işgalci Rus kolluk kuvvetleri görevlilerinin oğlunu tehdit ettiğini aktarmıştı. 

Kırım Tatarları, Ukrayna ve diğer ülkelerde “Ervin Nerede?” eylemleri düzenleyerek İbragimov ailesine aktif şekilde destek gösteriyor. Kırım Derneği Genel Merkezi, 24 Mayıs 2022 tarihinde düzenlenen toplantıda Türkiye’deki Kırım Tatarları, dünyaya ve Türkiye Cumhuriyeti yetkililerine seslenerek “Ervin İbragimov nerede?” sorusunun Rusya Federasyonuna sorulması için çağrıda bulunmuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.