SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım Tatar Teşkilatları Platformundan Numan Çelebicihan'ı anma ve dua etkinliği

Kırım Tatar Teşkilatları Platformundan Numan Çelebicihan'ı anma ve dua etkinliği

Haber Giriş Tarihi: 23.02.2022 01:06
Haber Güncellenme Tarihi: 20.12.2022 11:53
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım Tatar Teşkilatları Platformundan Numan Çelebicihan'ı anma ve dua etkinliği

Kırım Tatar Teşkilâtları Platformu, “23 Şubat Çelebicihan’ı ve Kırım Tatar Şehitlerini Anma Günü” toplantısı çevrimiçi olarak 23 Şubat 2022 tarihi saat 20.30’da gerçekleştirilecek.

Kırım Tatar Teşkilatları Platformu, Kırım Tatar halkının unutulmaz lideri Numan Çelebicihan'ı anma ve dua etkinliği düzenleyecek. Platformdan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Kırım Ahali Cumhuriyeti’nin Başbakanı; Kırım, Litvanya, Polonya ve Belarus Baş Müftüsü; millî marşımız “Ant Etkenmen”in şairi; millî kahramanımız Numan Çelebi Cihan’ın Bolşevikler tarafından şehit edilişinin 104’ncü sene-i devriyesi münasebetiyle düzenlenen etkinlikte Türkiye, Bulgaristan, Romanya, Hollanda, Litvanya ve Ukrayna’dan hocalarımız dua edecekler. Çevrimiçi olarak Zoom platform üzerinden gerçekleştirilecek olan etkinlik 23 Şubat 2022 Çarşamba günü Saat:20.30 (Türkiye saati ile) ‘dan itibaren canlı olarak yayınlanacaktır."

KIRIM TATARLARININ ANTLI ŞEHİDİ: NUMAN ÇELEBİCİHAN

Kırım Halk Cumhuriyeti hükûmetinin ilk başkanı, Kırım Tatar Milli Kurultayı’nın kurucularından, Kırım, Litvanya, Polonya ve Belarus Müftüsü Numan Çelebicihan, 23 Şubat 1918’de şehit edilmişti. Numan Çelebicihan’ın ismi, Kırım Tatarlarının milli kurtuluş hareketinin liderleri arasında anılmakla birlikte, Kırım Tatarlarının kendi kaderini tayin etme hakkı için mücadelesi hakkında söz etmeyen Sovyetler iktidarı döneminde kasıtlı olarak örtbas ediliyordu. Aydın, özgürlük sever demokratik dünya toplumu için ve tabii ki Kırım Tatarları için Numan Çelebicihan ulusal dirilişi ifade ediyor ve yazdığı “Ant Etkenmen” dizelerine ithafen “antlı şehit” olarak anılıyor.

Numan Çelebicihan’ın ismi, Kırım Tatarlarının milli kurtuluş hareketinin liderleri arasında anılmakla birlikte, Kırım Tatarlarının kendi kaderini tayin etme hakkı için mücadelesi hakkında söz etmeyen Sovyetler iktidarı döneminde kasıtlı olarak örtbas ediliyordu. Ancak aydın, özgürlük sever demokratik dünya toplumu için ve tabii ki Kırım Tatarları için Numan Çelebicihan ulusal dirilişi ifade ediyor. “Büyük Sunaq” köyünde 1885’te doğan Numan Çelebicihan 1908-1916 seneleri arasında İstanbul’da ve St. Petersburg’da Hukuk ve Tıp eğitimi aldı. 1908 senesinde Cafer Seydahmet ile birlikte Türkiye’de oluşan inkılap hareketlerini yakından takip etti.

Kırım Tatar halkının sorunlarına çare bulmak ve çarlık idaresi altında ezilen halkının yaralarına derman olmak için büyük bir gayret ile çalıştı ve bu maksatla “Qırım Talebe Cemiyeti”ni kurdu. 1917 senesinde Kırım, Litvanya, Belarus ve Polonya Müftüsü oldu. “Qırım Müslümanları İcra Komitesi Başkanı” olarak seçildi. Bu süre boyunca, daha öncesinde olduğu gibi Kırım Tatar halkının teşkilatlanması ve kendi geleceğini eline alabilmesi için çalışmalar yürüttü. Yine aynı yıl içerisinde, Aralık ayında Birinci Kırım Tatar Milli Kurultayı’nın toplanmasında büyük bir rol üstlendi ve Kurultayın idare heyetinin başkanı olarak seçildi.

Kurultay’ın çalışmaları sonucunda “Kırım Tatar Halk Cumhuriyeti”nin kurulması için çalışmalar yürütülmesi kararı alındı ve kurulan hükûmetin başkanlığına Numan Çelebicihan seçildi. Kırım’ın Bolşevik kuvvetleri tarafından işgal edilmesi sonucunda Kurultay dağıtıldı ve Kırım Tatarlarının milli liderleri ya tutuklandı ya da Kırım’dan kaçmaya mecbur edildi. Tutuklanan Numan Çelebicihan 23 Şubat 1918 tarihinde Bolşevikler tarafından vahşice öldürüldü ve naaşı Karadeniz’e atıldı. Çelebicihan, ayrıca şair ve neşirci olarak tanınıyordu. Yazdığı “Ant Etkenmen” şiiri Kırım Tatarlarının milli marşı kabul edildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.