SON DAKİKA
Hava Durumu

Rus esaretindeki Kırımlı siyasi tutsaklara kartpostal ve mektup kampanyası

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü çerçevesinde Emel Kırım Vakfı ve Emel Dergisi, Rus esaretindeki Kırımlı siyasi tutsaklara destek kampanyası başlattı.

Haber Giriş Tarihi: 10.12.2023 11:22
Haber Güncellenme Tarihi: 12.12.2023 15:59
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rus esaretindeki Kırımlı siyasi tutsaklara kartpostal ve mektup kampanyası

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 10 Aralık 1948 tarihinde, dünyada acı tecrübelere sahne olan insan haklarının ağır ihlallerine ve soykırım fiillerine dikkat çekmek için İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi kabul edildi. Bu tarihten itibaren 10 Aralık, Dünya İnsan Hakları Günü olarak kutlanmaya başladı. 

RUS ESARETİNDEKİ SİYASİ TUTSAKLARA DESTEK KAMPANYASI

Emel Kırım Vakfı ve Emel Dergisi, Dünya İnsan Hakları Günü vesilesiyle Rus esaretindeki Kırımlı siyasi tutsaklara destek vermek için bir kampanya başlattı. Konuyla ilgili yapılan açıklamada, "10 Aralık İnsan Hakları Günü vesilesiyle Rusya’nın esir tuttuğu Kırımlı siyasi mahkumlara mektup göndererek onların unutulmadıklarını göstermek ve yalnız olmadıklarını hissettirmek istiyoruz. Aşağıda isimleri ve esir tutuldukları yerlerin listesi bulunan Kırım Tatarı ve Ukraynalı kardeşlerimize  Latin ve dilerseniz Kiril alfabeleri ile istediğiniz dilde mektup veya kartpostal göndermenizi rica ediyoruz" denildi.

Emel Kırım Vakfının internet sayfasında siyasi tutsaklara ilişkin isim ve adres bilgisi yer aldı. 

ZAFER KARATAY: BİR KAÇ SATIR YAZIN, YALNIZLIKLARINI PAYLAŞIN

Kırım Tatar Milli Meclisi Türkiye Temsilcisi, Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay ise Emel Dergisi ve Emel Kırım Vakfı adına başlatılan kampanyaya ilişkin şunları ifade etti:

"10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü... Ama İnsanlık onuru ayaklar altında. Gazze'de yaşanan ABD ve Batılı ülke yönetimlerinin himayesinde yaşanan katliam, gündeme çok az gelen Doğu Türkistan'daki kardeşlerimize yapılan Çin zulmü ve 2014'ten beri Rusya işgalindeki Kırım'daki Rus zulümü... Emel Kırım Vakfı ve Emel Dergisi olarak Rusya'nın Kırım'dan alıp çeşitli hapishanelerde esir tuttuğu siyasi mahkum kardeşlerimize, bu anlamlı günde bir kaç satır yazarak, kartpostal veya mektup ile bir yeni yıl selamı ve duası göndermeye başlıyoruz. Bu Ramazan ayında, Ramazan Bayramı'nda ve Kurban Bayramı'nda ve milli günlerimizde devam edecek. Her bir insanımız, hapisteki dilediği kadar insanımızla mektup arkadaşlığına başlayacak. Ta ki onlar özgür olana Vatan Kırım özgür olana kadar....

Sizleri de bu kampanyaya katılmaya, listesini yayınladığımız esir arkadaşlarımızdan dilediğiniz kadarıyla mektup arkadaşı olmaya, onların ve ailelerinin yalnızlıklarını paylaşmaya davet ediyoruz. Gönderdiklerimizi hapishane yönetimleri verir veya vermez. Ama kimlere gönderdiğimizi video ve fotoğraf olarak paylaşarak kamuoyunu haberdar edebilir, Kırım'daki aileleri bunları o insanlara iletebilir... Çektiğiniz video mesajları, fotoğrafları bize de ulaştırırsanız sayfalarımızda ve YouTube kanalımızda yayınlayarak, tarihe bir belge bırakmış oluruz. Bu kampanyaya dünyanın her köşesinden insanlarımız katılabilir.... Bir kaç satır yazın, yalnızlıklarını paylaşın."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.