SON DAKİKA
Hava Durumu

Zafer Karatay Medipol Üniversitesinde Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı'nı anlattı

İstanbul Medipol Üniversitesi Türk Kültür Birliği tarafından organize edilen "Zafer Karatay ile Sürgünün 80. Yılında Kırım" başlıklı konferans etkinliğinde KTMM Türkiye Temsilcisi ve Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay ile Emel Kırım Vakfı Genel Sekreteri, yazar Melek Maksudoğlu konuşmacı olarak yer aldı.

Haber Giriş Tarihi: 30.05.2024 10:40
Haber Güncellenme Tarihi: 30.05.2024 11:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Zafer Karatay Medipol Üniversitesinde Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı'nı anlattı

Eli kanlı Sovyet lideri Josef Stalin tarafından Kırım Tatarlarının vatan topraklarından sürülüşünün bu sene 80. yıl dönümü kaydediliyor. 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı'nın 80. yıl dönümünde gerçekleşen anma etkinlikleri çerçevesinde konferanslar tertip ediliyor. 

ZAFER KARATAY İLE SÜRGÜNÜN 80. YILINDA KIRIM

Bu kapsamda İstanbul Medipol Üniversitesi Türk Kültür Birliği tarafından Uluslarası Ofis ve Ombudsmanlık Ofisi'nin katkılarıyla 28 Mayıs 2024 tarihinde "Zafer Karatay ile Sürgünün 80. Yılında Kırım" başlıklı konferans etkinliği düzenlendi. Saat 15.00'te İstanbul Medipol Üniversitesi Güney Kampüsü'nde Medipol Türk Kültür Birliği Başkanı Yasin Alp Cingöz moderatörlüğünde gerçekleşen programda Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Türkiye Temsilcisi ve Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay ile Emel Kırm Vakfı Genel Sekreteri, yazar Melek Maksudoğlu konuşmacı olarak yer aldı. Etkinlik, "Türk dünyası için atılan ilk adım" olarak nitelendirildi.

Etkinlikte Kırım Tatarlarının tarihî serüveni, Kırım Tatar Sürgünü, Kırım Tatarlarının vatana dönüş mücadelesi ile Kırım'ın 2014'te Rusya tarafından işgali ele alındı. Ayrıca vatan Kırım topraklarında haksız yere alıkonulan Kırım Tatarları ile Rusya'nın Ukrayna'ya karşı 24 Şubat 2022'de başlattığı topyekun saldırılar değerlendirildi. 

KARATAY SİYASİ TUTSAKLARA MEKTUP KAMPANYASI HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Karatay konuşmasına, mektup kampanyasını hatırlatarak son verdi. Karatay, Emel Kırm Vakfı Başkan Yardımcısı Nurten Bay'ın koordinatörlüğünde Rus hapishanelerindeki Kırım Tatar siyasi tutsaklar için başatılan maketup kampanyası hakkında bilgi vererek, katılımcılara kampanyaya destek olmaları çağrısında bulundu. Etkinlik, yazar Maksudoğlu'nun "Crimea Is Ours (Kırım Bizimdir)" isimli kitabının tanıtımı ile son buldu. Programın sonunda organizatörler Emel Kırım Vakfı Başkanı Karatay ve Emel Kırım Vakfı Genel Sekreteri, yazar Maksudoğlu'na teşekkür ederek, hediye takdim etti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.