SON DAKİKA
Hava Durumu

Büyükelçi Bodnar: Ukrayna'dan gönderilen arama kurtarma ekibi ile Türkiye'ye teşekkürümüzü ifade ediyoruz

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar ülkesinin, deprem felaketiyle karşı karşıya kalan Türkiye’ye arama kurtarma ekibi göndererek minnettarlığını gösterdiğini ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 10.02.2023 11:55
Haber Güncellenme Tarihi: 10.02.2023 12:48
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Büyükelçi Bodnar: Ukrayna'dan gönderilen arama kurtarma ekibi ile Türkiye'ye teşekkürümüzü ifade ediyoruz

Bir yıldır işgalci Rusya’nın topyekun saldırılarına karşı mücadele eden Ukrayna, deprem felaketinin sonuçlarının üstesinden gelmek için Türkiye’ye 87 kişilik arama kurtarma ekibi, 16 özel araç, 2 uçak gönderdi. Havayolu ile gelen ilk ekip, 2 gün önce Türkiye’ye ulaştı ve Hatay'daki arama kurtarma çalışmalarında aktif olarak yer almaya başladı.

Özel araçlarla karayolu ile gelen 2. ekip ise gece saatlerinde Ankara’daydı. Ekibi Ankara’da Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar karşıladı.

“ARAMA KURTARMA EKİBİ GÖNDEREREK MİNNETTARLIĞIMIZI GÖSTERİYORUZ” 

Kırım Haber Ajansına konuşan Büyükelçisi Bodnar, savaşın devam etmesine rağmen Ukrayna’nın Türkiye’ye arama kurtarma ekibi gönderme kararının çok doğru bir karar olduğunu vurgulayarak, “Türkiye için bu büyük manevi destek. Ayrıca uzmanlarımız yüksek nitelikli ve çok deneyimli olduğu için kurtarma çalışmalarında yardımcı olacaklarına eminim. Uzun yol katettiler ama bu gerekli. Bu, savaş başladığından beri bize sağlanan yardım için minnettarlığımızı göstermenin bir yolu. Dünya bize nasıl yardım ediyorsa biz de başkalarına yardım etmeliyiz.” dedi.

“VATANDAŞLARIMIZI DAHA GÜVENLİ BÖLGELERE TAHLİYE ETMEYE HAZIRIZ”

Deprem bölgesinde bulunan Ukrayna vatandaşlarına dair açıklamalarda bulunan Bodnar, “Yaklaşık 62 kişi tahliye edilmek için bize başvurdu. Dün 12 kişi meslektaşımızın yardımıyla deprem bölgesinden tahliye edildi. Şu an 96 Ukrayna vatandaşı bizimle iletişime geçti. Bunun dışında daha 22 kişi ile iletişim kurmaya çalışıyoruz. Konsoloslarımız Hatay iline gitti, topladığımız insani yardımı da bölgeye gönderiyoruz. Vatandaşlarımızı daha güvenli bölgelere tahliye etmeye hazırız.” ifadelerini kullandı.

“5 UKRAYNA VATANDAŞI ENKAZ ALTINDA KALMIŞ OLABİLİR”

5 Ukrayna vatandaşının enkaz altında kalma ihtimalinin olduğunu belirten büyükelçi, “Şu an Ukrayna vatandaşlarının ikamet ettikleri adresleri ile ilgili net bilgi kontrol ediliyor. Deprem sırasında evde olup olmadıklarını tespit etmeye çalışıyoruz.” dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.