SON DAKİKA
Hava Durumu

Çin Dışişleri Bakanı, Türkiye’ye geliyor

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, yeni göreve getirilen Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin yarın Türkiye’yi ziyaret edeceğini duyurdu.

Haber Giriş Tarihi: 25.07.2023 22:23
Haber Güncellenme Tarihi: 25.07.2023 22:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çin Dışişleri Bakanı, Türkiye’ye geliyor

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığından bugün yapılan yazılı açıklamaya göre Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Politbüro Üyesi, Dışişleri Merkez Komisyonu Direktörü ve Dışişleri Bakanı Wang Yi yarın Türkiye’yi ziyaret edecek. Bakanlıktan konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: 

"Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Politbüro Üyesi, Dışişleri Merkez Komisyonu Direktörü ve Dışişleri Bakanı Wang Yi 26 Temmuz 2023 tarihinde ülkemizi ziyaret edecektir.

Sayın Bakanımızın ÇKP Dışişleri Merkez Komisyonu Direktörü ve Dışişleri Bakanı Wang Yi ile görüşmelerinde Çin Halk Cumhuriyeti’yle ikili ilişkilerimizin tüm boyutlarıyla ele alınması, ayrıca güncel bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunulması öngörülmektedir."

ÇİN DIŞİŞLERİ BAKANI GÖREVDEN ALINDI

Uzun süredir kamuoyu önüne çıkmayan Çin'in mevcut Dışişleri Bakanı Çin (Qin) Gang görevden alındı. Çin Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi, 25 Temmuz 2023 tarihindeki geleneksel 4. oturumda, Çin Gang'ın dışişleri bakanlığı görevinden alınmasına ve 69 yaşındaki Wang Yi'nin dışişleri bakanı olarak atanmasına karar verdi.

Şİ CİNPİNG KARARI İMZALADI

Ayrıca aynı oturumda Pan Gongsheng, Çin Merkez Bankası başkanlığına getirildi. Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ise komitenin 4. oturumunda alınan kararları onaylayan başkanlık kararnamesini imzaladı.

ÇİN'İN EN GENÇ DIŞİŞLERİ BAKANI

57 yaşındaki Çin Gang, Çin'de bu göreve gelen en genç dışişleri bakanıydı. Çin'in diplomatik temaslarının arttığı bir dönemde bugün görevden alınan bakanın, 25 Haziran'dan beri halkın karşısına çıkmaması dikkat çekiyordu. 

Şİ İLE İYİ BİR İLİŞKİ KURMUŞTU

Çin Gang ayrıca Çin lideri Şi Cinping'in sağ kolu olarak kabul ediliyor. Şi Cinping'e birçok yabancı ziyarette eşlik etmiş, 2016 yılında Dışişleri Bakanlığı Protokol Dairesi Başkanı olarak görev yapmıştı. Son olarak 2016 yılında, Çin'in Hangzhou şehrinde düzenlenen G-20 zirvesinin hazırlanmasına yardımcı olmuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.