SON DAKİKA
Hava Durumu

Çin zulmü, 2023 İnanç Özgürlüğü Zirvesi'nde konuşuldu

2023 İnanç Özgürlüğü Zirvesi'nde, komünist Çin yönetiminin Doğu Türkistan'da milyonlarca Türke karşı işlediği dini ve siyasi baskılar ele alındı.

Haber Giriş Tarihi: 04.02.2023 10:39
Haber Güncellenme Tarihi: 04.02.2023 10:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çin zulmü, 2023 İnanç Özgürlüğü Zirvesi'nde konuşuldu

2023 Uluslararası İnanç Özgürlüğü Zirvesi, önceki gün ABD'nin başkenti Washington şehrinde gerçekleşti. ABD Kongresi Demokrat Parti ve Cumhuriyetçi Parti'den üyelerin iştirak ettiği oturumda, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı ve Kongre üyesi Michael McCaul, Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) Çin'de inanç özgürlüğüne topyekun savaş açtığını dile getirdi. 

Çin yönetiminin çeşitli dini inançları benimseyen bireylere yönelik baskısını ve canlı insan organı toplama gibi insanlık dışı eylemlerine şiddetle karşı olduğunu vurguladı. Ayrıca, "Çin insanlara zorla sakinleştirici enjekte ediyor ve ardından rızası dışında iç organlarını zorla çıkarıyor. Bu korkunç bir insanlık suçudur" dedi.

AP’DEN “ACİL DURUM” KARARI

Avrupa Parlamentosu (AP) 5 Mayıs 2022’de Fransa'nın Strazburg kentinde düzenlenen genel kurul toplantısında, Çin’in siyasi mahpusları, toplama kampı tutsakları ve Falun Gong uygulayıcılarına karşı sistematik olarak gerçekleştirdiği organ toplama siyasetiyle ilgili derin endişelerini ifade eden "acil durum" kararını oybirliğiyle kabul etmişti."HELAL ORGAN” ETİKETİYLE PAZARLIYOR 

Ayırca Amerikalı araştırmacı gazeteci Ethan Gutmann, Çin’in organ deposuyla ilgili araştırmaları sırasında, Çin yönetiminin toplama kamplarındaki Doğu Türkistanlıları organ bankası olarak kullandığını, ceza kampında ağır işkence sonucu hayatını kaybedenler veya ömür boyu hapis cezasıyla hüküm giyen Uygur Türklerinin organlarının, zengin Arap devletlerine "Helal Organ" etiketiyle satıldığını ve bu döngüyü sağlamak için Çin yönetiminin Doğu Türkistan'da güya suç işleme potansiyeli olduğunu iddia ettiği kişileri toplama kamplarına almaya devam ettiğini ortaya koymuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.