SON DAKİKA
Hava Durumu

Finlandiya'dan Türkiye'ye Türkçe teşekkür: Minnettarız

Finlandiya'nın NATO'ya katılım protokolünün onaylanmasına ilişkin kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Finlandiya Dışişleri Bakanlığı, Türkçe yayımladığı mesaj ile teşekkür etti.

Haber Giriş Tarihi: 31.03.2023 14:08
Haber Güncellenme Tarihi: 31.03.2023 14:08
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Finlandiya'dan Türkiye'ye Türkçe teşekkür: Minnettarız

Finlandiya'nın NATO'ya üyeliğinin uygun bulunmasına ilişkin kanun teklifi dün Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunca görüşülerek kabul edildi. Finlandiya'nın NATO'ya Katılımına İlişkin Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi,  Genel Kurul'da kabul edilerek yasalaştı. Rusya'nın 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna'da başlattığı işgal girişimi ve saldırıların ardından Baltık ülkeleri İsveç ve Finlandiya NATO'ya üyelik için başvuru yapmıştı. Finlandiya Dışişleri Bakanlığının Twitter hesabından dün NATO'ya üyelik sürecine ilişkin paylaşım geldi.

FİNLANDİYA'DAN TÜRKİYE'YE TÜRKÇE TEŞEKKÜR: MİNNETTARIZ

Finlandiya Dışişleri Bakanlığının söz konusu paylaşımında, "Teşekkürler! Finlandiya'nın NATO'ya katılım protokolünü onaylama kararından dolayı Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne minnettarız." ifadeleri yer aldı.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ise Twitter hesabından sürece ilişkin şunları paylaştı:

"10 aydan uzun süren bir işi bugün geride bıraktık. NATO üyeliği için 17 Mayıs 2022'de başvuru yaptık. Kanada ve Danimarka'dan ilk onaylar alındı. Macaristan'ın kendi onayını yarın Washington'a teslim etmesi gerekiyor. Şimdi TBMM kararını verdi. Tarihi günlerde yaşıyoruz."

FİNLANDİYA'NIN NATO'YA ÜYELİĞİ 

Türkiye Cumhuriyeti, iki ülkenin teröre verdiği desteği gerekçe göstererek üyeliğe şerh koymuştu. Ardından süren görüşmelerde Finlandiya ile Türkiye'nin terörle mücadele konusundaki çekincelerinde mutabık kalınmıştı.

Bilindiği üzere, Finlandiya'nın NATO'ya katılımına ilişkin hazırlanan protokole ilişkin kanun teklifi, TBMM Dışişleri Komisyonu tarafından 23 Mart 2023 tarihinde kabul edilmişti.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA'NIN NATO SÜRECİ

İsveç ve Finlandiya NATO'ya üyelik sürecine yaklaşık bir yıl önce adım attı. Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 30 NATO üyesi ülkesinden onay alması gereken İsveç ve Finlandiya, 28 ülkenin onayını aldı. Bölücü terör örgütü PKK ve uzantılarına destek verdiği için Türkiye'nin onayına takılan iki ülke, 29 Haziran 2022'de Madrid Zirvesi'nde Üçlü Muhtıra imzaladı. Teröristlere destek vermeyeceklerine dair taahhütte bulunan Finlandiya ile Türkiye arasında anlaşma sağlanmıştı.

Ancak Kasım 2022'de İsveç'te teröristlerin Türk bayrağının üzerinde yürümesine, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın maketinin asılmasına ve son olarak Kur'an-ı Kerim'i yakmasına sessiz kalan İsveç hükumetine tepkiler çığ gibi büyüdü. Türkiye, İsveç'in NATO üyeliğine onay sürecini askıya aldı. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.