SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD, 37 Çin menşeili kuruluşu yaptırım listesine ekledi

ABD hükûmeti geçen yıl ülke üzerinde uçan Çin’in casus balonuna destek verenlerin de bulunduğu 37 Çin menşeili kuruluşu ticari yaptırım listesine ekledi.

Haber Giriş Tarihi: 17.05.2024 16:43
Haber Güncellenme Tarihi: 17.05.2024 18:47
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD, 37 Çin menşeili kuruluşu yaptırım listesine ekledi

Çin'in dünya pazarındaki hegamonyasını güçlendirmek için ürettği mallar, ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşını daha da alevlendirdi. ABD Ticaret Bakanlığının 17 Mayıs 2024 tarihli açıklamasına göre, Çin ve ABD arasındaki gerilimin arttığı bir ortamda Biden yönetimi, geçen yıl ülke semaları üzerinde uçan şüpheli casus balonuna destek veren şirketlerin de bulunduğu 37 Çinli kuruluşu ticari yaptırım listesine ekledi.

ÇİN AMERİKAN TEKNOLOJİSİNİ ELDE ETMEYE ÇALIŞTI!

ABD Ticaret Bakanlığı, Çin devletine ait üst düzey askerî ekipman tedarikçisi olan "China Electronics Technology Group"u (Çin Elektronik Teknolojisi Grubu) da ticaret yaptırım listesine aldı. Bakanlık yaptırım listesine alınan şirketlerin askerî casusluk faaliyetler yürüttüğünü, ABD ulusal güvenliği için tehdit oluşturan Çin’in kuantum teknolojisini desteklemek amacıyla Amerikan teknolojisini elde etmeye çalıştıklarını bildirdi.

ABD'NİN ÇİN HAMLESİ

Bu hamleler, Biden yönetiminin Şubat 2023’te ABD semalarında üzerinde sürüklenerek Vaşington’da siyasi öfkeye yol açan ve Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın Çin gezisini iptal etmesine neden olan casus balon nedeniyle Çin'i cezalandırmaya devam ettiğini gösteriyor.

Bakanlık, 16 Mayıs 2024 tarihinde Çin'den ABD'ye getirilecek olan elektirikli araçlara yüzde 100 vergi getirmişti. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.