SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD'den Türkiye'ye F-16 satışına ilişkin açıklama

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Matthew Miller, İsveç'in NATO üyeliği ve Türkiye'ye F-16 uçağı satış sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 04.01.2024 13:40
Haber Güncellenme Tarihi: 04.01.2024 13:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD'den Türkiye'ye F-16 satışına ilişkin açıklama

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Matthew Miller, günlük basın toplantısında İsveç'in NATO üyeliği ve Türkiye'ye F-16 uçağı satış sürecini değerlendirdi. F-16'ların satışı ile İsveç'in NATO üyeliği konularının ilişkili olmadığını ifade eden Miller, İsveç’in NATO’ya üyeliği ile ilgili yasa tasarısının TBMM Dış İlişkiler Komisyonunda kabul edilmesinden memnuniyet duyduklarını belirtti. Ayrıca tasarının TBMM'de de kabul edilerek imzalanmasını beklediklerini dile getirdi.

F-16 satış sürecine de hassas yaklaştıklarını vurgulayan Miller, Kongreye resmi bildirimin ne zaman yapılacağı sorusuna "Ne zaman ilerlemeye hazır olacağımız hususunda şu anda bir yorum yapmak istemem" açıklamasında bulundu.

ABD: TÜRKİYE'YE YAPILACAK F-16 SATIŞLARI NATO İÇİN ÖNEMLİ

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesine, Mart 2023'te F-16 uçaklarının Türkiye'ye satışı ile ilgili sorulara yanıt vermişti. Bakan Blinken, "Türkiye'nin, yenilenmiş F-16'ları ve mevcut F-16'lar için modernizasyon paketini alması gerektiğine inanıyoruz. Bunun NATO için, ittifak için önemli olduğunu düşünüyoruz" vurgusunu yapmıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.