SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD Kongre Üyesi: Çin'e yönelik ihracat kontrollerini sıkılaştırın

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı ve Kongre Üyeleri, Biden hükumetine Çin'e yönelik ihracat kontrollerini sıkılaştırması çağrısı yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 06.12.2023 17:28
Haber Güncellenme Tarihi: 06.12.2023 17:29
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD Kongre Üyesi: Çin'e yönelik ihracat kontrollerini sıkılaştırın

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Çin arasındaki rekabet her yönüyle devam ediyor. ABD'nin Çin'e yönelik ihracat kısıtlamaları, çip yasağı ve Huawei gibi teknoloji devlerine uyguladığı yaptırımlar hala tartışma konusu olarak gündemdeki yerini koruyor.

ÇİN'E YÖNELİK İHRACAT KONTROLLERİNİ SIKILAŞTIRIN

Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Michael McCaul,Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçi Konferans Başkanı Elise Stefanik ve Temsilciler Meclisi, ABD ile Çin Komünist Partisi Arasındaki Stratejik Rekabet Komitesi Başkanı Mike Gallagher, 6 Aralık 2023 tarihinde Jeo Biden hükumetine Çin'e yönelik ihracat kontrollerini sıkılaştırması çağrısı yaptı.

"PARA MESELESİ DEĞİL SİYASİ İRADE MESELESİDİR"

Milletvekilleri ve kongre üyelerinden yapılan ortak çağrıda, "Huawei'nin ihracat lisansının iptal edilmesi, BIG Genetics (BGI) ve Wave Group (Inspur) iştiraklerinin varlık listesine alınması ya da Semiconductor Manufacturing International Corporation'ın (SMIC) ABD ile teknolojik bağlarının koparılması bir para meselesi değil siyasi irade meselesidir" vurgusunu yaptı.

TRUMP YÖNETİMİ 2019 YILINDA HUAWEİ'Yİ İHRACAT KARA LİSTESİNE ALMIŞTI

Çinli şirketlere yönelik baskılar Trump yönetiminin 2019 yılında Huawei'yi ihracat kara listesine almasıyla başlamış ancak aralarında Qualcomm ve Intel'in de bulunduğu bazı ABD'li şirketlere 5G dışı teknoloji sunmalarına izin veren lisanslar vererek istisnalar yaratmıştı. Ekim ayında ABD Ticaret Bakanlığı Sanayi ve Güvenlik Bürosu (BIS), Çin'e gelişmiş yapay zeka çiplerinin ve çip üreten ekipmanların ihracatını kısıtlayan bir dizi kontrol getirmişti. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.