SON DAKİKA
Hava Durumu

#Çip

QHA - Kırım Haber Ajansı - Çip haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Çip haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Çin, Rusya'ya tank ve uçak üretiminde kullanılan çip mi sağlıyor? Haber

Çin, Rusya'ya tank ve uçak üretiminde kullanılan çip mi sağlıyor?

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik 24 Şubat 2022 tarihinde başlattığı topyekûn işgal girişiminden bu yana, Çin ile Rusya arasındaki askerî, ekonomi ve diğer alanlardaki iş birliği genişleyerek devam ediyor. Associated Press'in 15 Nisan 2024 tarihili haberine göre ABD'li iki üst düzey yetkili Çin, Ukrayna hedeflerine yönelik saldırılar için Rusya’ya sağladığı mikroelektronik tedarik desteğini önemli ölçüde artırdırdığını bildirdi. RUSYA'NIN TANK VE UÇAK ÜRETİMİNDE KULLANDIĞI MİKROELEKTRONİKLERİN YÜZDE 90'I ÇİN'DEN Ayrıca Rusya'nın tank ve uçak üretiminde kullandığı mikroelektroniklerin yüzde 90'ını Çin'den satın aldığı belirtildi. 2023 yılının son üç ayında Rusya'nın 900 milyon dolara satın aldığı ekipmanların neredeyse yüzde 70'inin Çin'den geldiği kaydedildi. ÇİN VE RUSYA MENŞEİLİ ŞİRKETLER DRONE ÜRETİMİ KONUSUNDA BİRLİKTE ÇALIŞTI Çin ayrıca, Rusya'ya mühimmat üretiminde kullanılan nitroselüloz, tanklar ve zırhlı personel taşıyıcıları için optik bileşenler, insansız hava araçları ve insansız hava araçları için motor satmaya devam ediyor. ABD'li yetkililer ayrıca Çin ve Rusya menşeili şirketlerin drone üretimi konusunda birlikte çalıştığını belirtti. ÇİN MERKEZLİ İNSANSIZ HAVA ARACI ÜRETİCİSİ DJI Daha önce Çin merkezli insansız hava aracı üreticisi DJI, Rusya ile olan bağlantısını kopardığını ve ürünlerin cephede kullanılmasını engellediğini iddia etti. Ancak Politico, adı geçen şirketin, Hong Kong kentinde bulunan bir paravan şirket aracılığıyla Rusya’ya insansız hava aracı temin ettiğini ortaya çıkardı.  ABD HAZİNE BAKANINDAN ÇİNLİ ŞİRKETLERE UYARI 6 Nisan 2024 tarihinde Çin'i ziyaret eden ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Çinli şirketlerin Rusya'nın Ukrayna'daki askerî operasyonlarını desteklediklerinin tespit edilmesi halinde bunun sonuçlarına katlanmak zorunda kalacakları uyarısında bulunmuştu.

ABD Kongre Üyesi: Çin'e yönelik ihracat kontrollerini sıkılaştırın Haber

ABD Kongre Üyesi: Çin'e yönelik ihracat kontrollerini sıkılaştırın

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Çin arasındaki rekabet her yönüyle devam ediyor. ABD'nin Çin'e yönelik ihracat kısıtlamaları, çip yasağı ve Huawei gibi teknoloji devlerine uyguladığı yaptırımlar hala tartışma konusu olarak gündemdeki yerini koruyor. ÇİN'E YÖNELİK İHRACAT KONTROLLERİNİ SIKILAŞTIRIN Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Michael McCaul,Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçi Konferans Başkanı Elise Stefanik ve Temsilciler Meclisi, ABD ile Çin Komünist Partisi Arasındaki Stratejik Rekabet Komitesi Başkanı Mike Gallagher, 6 Aralık 2023 tarihinde Jeo Biden hükumetine Çin'e yönelik ihracat kontrollerini sıkılaştırması çağrısı yaptı. "PARA MESELESİ DEĞİL SİYASİ İRADE MESELESİDİR" Milletvekilleri ve kongre üyelerinden yapılan ortak çağrıda, "Huawei'nin ihracat lisansının iptal edilmesi, BIG Genetics (BGI) ve Wave Group (Inspur) iştiraklerinin varlık listesine alınması ya da Semiconductor Manufacturing International Corporation'ın (SMIC) ABD ile teknolojik bağlarının koparılması bir para meselesi değil siyasi irade meselesidir" vurgusunu yaptı. TRUMP YÖNETİMİ 2019 YILINDA HUAWEİ'Yİ İHRACAT KARA LİSTESİNE ALMIŞTI Çinli şirketlere yönelik baskılar Trump yönetiminin 2019 yılında Huawei'yi ihracat kara listesine almasıyla başlamış ancak aralarında Qualcomm ve Intel'in de bulunduğu bazı ABD'li şirketlere 5G dışı teknoloji sunmalarına izin veren lisanslar vererek istisnalar yaratmıştı. Ekim ayında ABD Ticaret Bakanlığı Sanayi ve Güvenlik Bürosu (BIS), Çin'e gelişmiş yapay zeka çiplerinin ve çip üreten ekipmanların ihracatını kısıtlayan bir dizi kontrol getirmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.