SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD ve Macaristan arasında “İsveç” gerilimi

ABD’li senatörler, Macaristan’ın İsveç’in NATO üyeliğine onay vermemesi durumunda iki ülke arasındaki ilişkilere zarar vereceğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 02.02.2024 15:50
Haber Güncellenme Tarihi: 02.02.2024 16:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD ve Macaristan arasında “İsveç” gerilimi

ABD'li senatörler Ben Cardin, Jeanne Shaheen ve Thom Tillis, 1 Şubat’ta Macaristan'ın İsveç'in NATO'ya katılımını derhal onaylamasını istediklerini belirtti ve Türkiye'nin onayından bir hafta sonra, harekete geçilmemesi halinde bu durumun ABD-Macaristan  ilişkilerine kalıcı zarar verebileceğini öne sürdü.

ABD Senatosunda dış ilişkilerle ilgili en üst düzey isim olan Demokrat Senatör Ben Cardin, Macaristan'ın mevcut hükûmetinin gidişatı konusunda  “endişeleri" olduğunu ifade etti. Cardin, Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın Avrupa Birliği'nin Ukrayna'ya yaptığı yardımını geciktirdiğine işaret ederek İsveç'in de NATO üyeliğini engellediğini söyledi.

MACARİSTAN’A ÇAĞRI

NATO Gözlem Grubu'nun eşbaşkanlığını yapan Demokrat Senatör Jeanne Shaheen ve Cumhuriyetçi Thom Tillis, 1 Şubat’ta Macaristan'ın İsveç’in NATO üyelik tutumunu değiştirme çağrısında bulunan bir bildiri yayınlandı. Shaheen ve Tillis yaptıkları açıklamada, "Macaristan'ın eylemsizliği, ABD ve NATO ile ilişkilerine geri dönülemez bir şekilde zarar verme riski taşıyor" ifadelerine yer verdi.

MACARİSTAN MECLİS BAŞKANI: İSVEÇ'İN NATO ÜYELİĞİNDE ACİLİYET YOK

Türkiye'nin İsveç'in NATO üyeliğine ilişkin karar sürecini tamamlaması sonrasında gözler Macaristan'a çevrildi. İsveç'in NATO üyeliğini onaylamayan tek ülke Macaristan, şubat ayının ortasında yapılacak olan parlamento oylamasında kararını verecek. İsveç'in NATO üyeliğine sıcak bakan Macaristan Başbakanı Viktor Orban, İsveç Başbakanı Ulf Kristersson'ı söz konusu kararı görüşmek üzere başkent Budapeşte'ye davet etmişti.

Bu duruma karşın Macaristan Parlamentosu Başkanı Laszlo Kover, aynı görüşte değil. Kover, Macar basını index.hu'ya verdiği demeçte İsveç'in NATO üyeliği için acele edilmemesi gerektiğini vurgulamıştı. Kover, "Özel bir aciliyet hissetmiyorum. Üstelik olağanüstü bir durum olduğunu da düşünmüyorum" ifadelerini kullanmıştı. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.