SON DAKİKA
Hava Durumu

Aynı acı farklı coğrafya: Hocalı Soykırımı Bosna Hersek'te anıldı

Ermeni kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen, tarihe kara bir leke olarak geçen Hocalı Soykırımı kurbanları, tarihte aynı acıyı yaşayan Bosna Hersek'te anıldı.

Haber Giriş Tarihi: 27.02.2024 17:00
Haber Güncellenme Tarihi: 27.02.2024 18:40
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Aynı acı farklı coğrafya: Hocalı Soykırımı Bosna Hersek'te anıldı

Azerbaycan'da Ermeni güçlerinin 26 Şubat 1992'de işlediği insanlık suçu Hocalı Soykırımı, aynı acıyı Sırplar tarafından yaşayan Bosna Hersek'te anıldı. Başkent Saraybosna'nın Dobrinja bölgesindeki Azerbaycan Dostluk Parkı'nda 26 Şubat 2024 tarihinde anma töreni düzenlendi.

HOCALI SOYKIRIMI ŞEHİTLERİ DUALARLA ANILDI

Hocalı Soykırımı şehitlerinin anıldığı etkinliğe; Azerbaycan’ın Saraybosna Büyükelçisi Vilayat Guliyev ile Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin, Türkiye’nin Saraybosna Din Hizmetleri Müşaviri Mustafa Güvenç, Türk Maarif Vakfı öğrencileri ve vatandaşlar katıldı. Anma töreninde parktaki anıta karanfil ve çelenk bırakıldı. Ardından Din Hizmetleri Müşaviri Güvenç Hocalı Soykırımı'nda şehit olanların ruhuna dua okudu.

Azerbaycan Büyükelçisi Guliyev Anadolu Ajansına (AA) verdiği demeçte, "İnsanlar artık Hocalı’ya dönüyor. Azerbaycan halkının özlemi 32 sene sürdü ve amacımıza ulaştık. Bizim için ‘keder günü’ olarak bilinen Hocalı, bugün artık hasretin giderildiği kavuşma gününe çevrildi" ifadelerini kullandı. Ayrıca Guliyev, Srebrenitsa Katliamı'nda hayatını kaybedenlerle birlikte tüm şehitlere Allah'tan rahmet diledi. 

ERMENİLERİN İŞLEDİĞİ İNSANLIK SUÇU: HOCALI SOYKIRIMI

Sovyet Kızıl Ordusunun 366. Motorize Alayının güdümündeki Ermeni kuvvetleri, 1992 yılında 25 Şubat’ı 26 Şubat’a bağlayan gece, Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı şehrinde yaşayan Azerbaycan Türklerine yönelik soykırım başlattı. Ermeniler, 25 Şubat 1992 gecesinden itibaren 936 Km2 alana sahip, 2 bin 605 aile ile toplam 11 bin 356 kişinin yaşadığı bir Hocalı kasabasına üç koldan saldırdı. Saldırıdan sonraki gün, hafızalardan yıllarca silinmeyecek görüntüler ortaya çıktı. Hocalı kuşatmasından kaçamayan Azerbaycan Türkleri yakın tarihin gördüğü en acımasız, en vahşi zulmüne maruz kaldı.

ÇOK SAYIDA SAVUNMASIZ SİVİL KATLEDİLDİ

Resmi verilere göre, Hocalı Katliamı’nda savunmasız durumdaki 106’sı kadın, 70’i yaşlı, 63’ü çocuk olmak üzere 613 Azerbaycan vatandaşı hayatını kaybetti. Vahşi soykırımdan 487 kişi ağır yaralı kurtuldu. Ermeni güçleri bin 275 kişiyi esir aldı, bunların 150’sinden bugüne kadar haber alınamadı.

AKILALMAZ İŞKENCE VE ERMENİ VAHŞETİ

Eski Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan, Hocalı Katliamındaki birliklerin başındaki iki komutandan biriydi. Katil Sarkisyan, “Biz bunu Azerbaycanlılara şaka yapmadığımızı göstermek amacıyla ibret olsun diye yaptık” itirafında bulundu. Ermeni doktor Zori Balayan, katliamda pencereye çivilediği 13 yaşındaki bir kız çocuğu üzerinde akıl almaz işkenceyle vahşi bir deney gerçekleştirdi.

SORUMLULARI HALEN CEZALANDIRILMADI

BM İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 2, 3, 5, 9 ve 17. Maddelerini ihlal eden “Hocalı Soykırımı’nın sorumluları” ise halen cezalandırılmadı.

İnsanlık tarihinin kara lekesi Hocalı Soykırımının 32. Yıldönümünde, soykırımın kurbanları Azerbaycan’ın dört bir yanında anılacak. Cumhurbaşkanı Aliyev’in de katılacağı resmi anma törenleri gerçekleştirilecek.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.