SON DAKİKA
Hava Durumu

Birleşik Krallık, Rusya'nın işgal altındaki topraklarda düzenlediği sahte seçimleri kınadı

Birleşik Krallık, Rusya'nın işgal altındaki topraklarda gerçekleştirdiği kurmaca seçimleri kınadı. Birleşik Krallık'ın AGİT Daimi Temsilcisi Neil Holland, söz konusu seçimlerin yasa dışı olduğunu kesin bir dille ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 15.03.2024 14:30
Haber Güncellenme Tarihi: 15.03.2024 16:31
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Birleşik Krallık, Rusya'nın işgal altındaki topraklarda düzenlediği sahte seçimleri kınadı

Uluslararası toplum tarafından tepkilere neden olan Rusya, işgal altındaki topraklarda düzenlediği düzmece seçimle birlikte yeni eleştirilere kapı aralıyor. 15-17 Mart 2024 tarihleri arasında gerçekleşecek seçim sürecinin kritik noktası ise işgal edilen topraklarda yapılacak olan oylama. 

BİRLEŞİK KRALLIK RUSYA'NIN DÜZMECE SEÇİMİNİ KINADI

Birleşik Krallık, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü hiçe sayarak, uluslararası hukuk sınırlarından çıkan ve siyasi kararlara müdahale eden Rusya'nın sahte seçim sonuçlarını kınadı. Birleşik Krallık'ın Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Daimi Temsilcisi Neil Holland, 14 Mart 2024 tarihinde Daimi Konseyin Viyana'da gerçekleştirdiği toplantıda konuyla ilgili değerlendirmede bulundu.

"İŞGAL ALTINDAKİ SEÇİMLER YASA DIŞIDIR"

Holland, Rusya'nın 2014 yılında Kırım'ı işgal ettikten sonra saldırıların topyekûn olarak 2022'de devam ettiğini belirttiği açıklamasında, söz konusu işgal altındaki bölgelerde kurmaca seçim yapılacağına işaret etti. Holland, "Bu, Rusya'nın Ukrayna'daki yasa dışı varlığının meşru olduğu görüntüsünü yaratmaya yönelik bir başka alçak girişimdir" dedi. Holland; bugün itibarıyla işgal altındaki Kırım, Donetsk, Lugansk, Herson ve Zaporijjya'da yapılan seçimin yasa dışı olduğunu da sözlerine ekledi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.