SON DAKİKA
Hava Durumu

BM, Rusya'nın Harkiv'i Kuzey Kore füzeleriyle vurduğunu doğruladı

BM uzmanları, Rusya’nın 2 Ocak 2024 tarihinde Ukrayna'nın Harkiv kentine düzenlediği saldırıda Kuzey Kore yapımı Hwasong-11 balistik füzesini kullandığını doğruladı.

Haber Giriş Tarihi: 30.04.2024 11:30
Haber Güncellenme Tarihi: 30.04.2024 11:44
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
BM, Rusya'nın Harkiv'i Kuzey Kore füzeleriyle vurduğunu doğruladı

Birleşmiş Milletler (BM) yaptırım gözlemcileri BM Güvenlik Konseyi komitesi için hazırladıkları bir raporda, işgalci Rus ordusunun 2 Ocak'ta Harkiv’e düzenlediği saldırıdan sonra bulunan füzenin enkazının Kuzey Kore'nin Hwasong-11 tipi balistik füzesine ait olduğunu duyurdu. Uzmanlara göre, ilgili füze enkazının bulunmasının, Kuzey Kore'ye uygulanan silah ambargosunun ihlal edildiği anlamına geliyor.

Raporda, üç yaptırım gözlemcisi Nisan ayın başlarında füze enkazını incelemek için Ukrayna'ya gittiği ve füzenin Rusya tarafından yapıldığına dair hiçbir kanıt bulamadığı belirtildi. Ayrıca raporda, Ukraynalı yetkililer tarafından sağlanan füzenin yörüngesine ilişkin bilgiler, füzenin Rusya Federasyonu topraklarından fırlatıldığına işaret ettiği aktarıldı.

Kuzey Kore, balistik füze ve nükleer programları nedeniyle 2006'dan bu yana BM yaptırımları altında ve bu önlemler yıllar geçtikçe güçlendirildi.

RUSYA İLE KUZEY KORE ASKERİ İŞ BİRLİĞİ DERİNLEŞTİRİYOR

Başta ABD olmak üzere Batılı ülkeler, Kuzey Kore'yi Ukrayna'ya karşı savaşta kullanılmak üzere Rusya'ya silah sağlamakla suçluyor. Moskova ve Pyongyang bu iddiaları reddediyor ancak 2023'te ülkelerin hükûmetleri askeri ilişkileri derinleştirme konusunda anlaşmaya vardı.

Mart ayında Rusya, 15 yıldır nükleer ve füze programları nedeniyle Kuzey Kore'ye yönelik BM yaptırımlarına uyulup uyulmadığını izleyen BM yaptırım gözlemcilerinin görev süresinin yıllık olarak uzatılmasını veto etti. Mevcut uzman grubunun görev süresi ise 30 Nisan'da sona eriyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.