SON DAKİKA
Hava Durumu

BM, Türkiye’ye Tahıl Koridoru Anlaşması için teşekkür etti

Bileşmiş Milletler, Türkiye’ye Tahıl Koridoru Anlaşması için dolayısıyla teşekkür etti.

Haber Giriş Tarihi: 16.05.2023 19:06
Haber Güncellenme Tarihi: 17.05.2023 15:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
BM, Türkiye’ye Tahıl Koridoru Anlaşması için teşekkür etti

Rus ablukası altında kalan Ukrayna tahıllarının sevkiyatı, 22 Temmuz 2022'de Türkiye'nin girişimleriyle imzalanan Tahıl Koridoru Anlaşması sayesinde sürüyor. Devamlı olarak Rusya tarafından sekteye uğratılan Tahıl Koridoru Anlaşmasının süresi en son Mart ayında İstanbul'da, Türkiye, Ukrayna, Rusya ve Birleşmiş Milletler (BM)  heyetinin bir araya gelmesiyle 2 ay daha uzatıldı.

23 BİN UKRAYNALI SİVİL HAYATINI KAYBETTİ

ABD'nin ardından BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, Güvenlik Konseyindeki konuşmasında Rus saldırıları altındaki Ukrayna'da son aylarda sivillerin can kaybı sayısının artışına dikkat çekti. Griffiths, 24 Şubat 2022'den bu yana 23 binden fazla Ukraynalı sivilin hayatını kaybettiğini belirtti.

30 MİLYON TON TAHIL İHRAÇ EDİLDİ

Tahıl Koridoru Anlaşmasıyla küresel gıda krizinin çok ciddi derecede önlendiğini belirten Griffiths, 30 milyon ton tahılın ilgili ülkelere ihraç edildiğini söyledi.

BM TETKİLİSİ TAHIL KORİDORU ANLAŞMASI İÇİN TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR ETTİ

Griffiths, BM'nin merkezi Roma'da bulunan Gıda ve Tarım Örgütünün (FAO) son verilerine göre küresel tahıl fiyatlarının son 12 ayda da yüzde 20 düştüğünü dile getirerek, "Bu yadsınamaz bir ilerleme ancak daha fazlası yapılmalı. İnsani gıda yardımı operasyonları için öngörülebilir tedarikin sağlanması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Anlaşmamın uzatılmasına işaret eden Griffiths, "Karadeniz Tahıl Girişimi'nin sürdürülmesi çok büyük önem taşıyor. Operasyonun sorunsuz ve etkin bir şekilde yürütülmesi için tüm taraflara sorumluluklarını yerine getirme çağrısında bulunuyoruz. Dünya bizi izliyor" dedi.

Tahıl Koridoru Anlaşması konusunda kararlı tutumu ve çabaları dolayısıyla Türkiye'ye teşekkür eden Griffiths, "Türk hükûmetine bu girişimin sürdürülmesi için sarf ettikleri çaba, enerji ve kararlılık için çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.