SON DAKİKA
Hava Durumu

Çekya'dan Rus diplomatların Avrupa'daki seyahatlerine ilişkin kritik teklif!

Çekya hükumeti, 22 Ocak 2024 tarihinde yapılan toplantıda Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanlarına Rus diplomatların seyahatlerinin sınırlandırılmasını önerdi.

Haber Giriş Tarihi: 23.01.2024 20:16
Haber Güncellenme Tarihi: 23.01.2024 20:17
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çekya'dan Rus diplomatların Avrupa'daki seyahatlerine ilişkin kritik teklif!

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Konseyinin 22 Ocak 2024 tarihinde gerçekleşen bu yılki ilk toplantısında, Çekya Dışişleri Bakanı Jan Lipavsky, Rus diplomatların Schengen bölgesi içindeki hareketlerinin kısıtlanmasını önerdi. 

"RUS DİPLOMATLARIN SCHENGEN BÖLGESİNİN NİMETLERİNDEN FAYDALANMASI DOĞRU DEĞİL"

Çekya Dışişleri Bakanlığı tarafından getirilen öneride, "Çekya, Rus diplomatik misyon çalışanlarının ve aile üyelerinin sadece akredite oldukları devletin topraklarında dolaşımına kısıtlama getirmeyi öneriyor. Rus diplomatların Schengen bölgesinin nimetlerinden faydalanması doğru değil" denildi. Bakan Lipavsky, bu önerinin 13. AB yaptırım paketine dahil edilmesini sağlamak için mümkün olan her şeyi yapacaklarını da sözlerine ekledi.

ÇEKYA'DAN RUS DİPLOMATLARIN SEYAHATLERİNE KISITLAMA

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik olarak gerçekleştirdiği topyekûn saldırılar ve işgal girişiminden bu yana, AB hükûmetleri yüzlerce Rus diplomatı, aslında Rus istihbaratının ajanları oldukları iddiasıyla sınır dışı etti.  Ancak ülkeler hâlâ Rus diplomatlara vize vererek Schengen bölgesine erişim ve 27 AB üyesi ülkenin 24'ünün yanı sıra İsviçre, Norveç ve İzlanda'da serbestçe seyahat etme hakkı tanıyor. Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, daha önce Çekya'nın, Rus diplomatların Schengen bölgesindeki hareketlerini kısıtlama önerisine karşı çıkmıştı.

Öte yandan, daha önce basında Viyana'nın, yerel mevzuatın özellikleri ve Rusya'nın buradaki büyükelçiliğinin geniş kadrosu nedeniyle Avrupa'nın "casus başkenti" haline geldiği yönünde haberler yer almıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.