SON DAKİKA
Hava Durumu

Çin Büyükelçiliği, Kahramanmaraş'ta çadır alanını "Çin mahallesi" yaptı!

Çin'in Ankara Büyükelçiliği, Kahramanmaraş'ta deprem bölgesindeki çadır kenti, "Çin mahallesi" olarak tanıttı. Çin Büyükelçiliğinin propagandası, sosyal medyada Türk halkının büyük tepkisine neden oldu.

Haber Giriş Tarihi: 02.03.2023 22:24
Haber Güncellenme Tarihi: 02.03.2023 22:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çin Büyükelçiliği, Kahramanmaraş'ta çadır alanını "Çin mahallesi" yaptı!

Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremler sonrası birçok ülke Türkiye'ye acil yardım ve çadır gönderdi. Çin'in Ankara Büyükelçiliği Kahramanmaraş'ta AFAD koordinesi ile kurulan çadırları "Çin mahallesi" olarak tanıttı.

Büyükelçiliğin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım tepki topladı. Yardıma gelen diğer ülkelerden hiç birisi şu ana kadar deprem bölgelerinde inşa ettiği çadır kentler ile ilgili reklam yapmamıştı.

ÇİN BÜYÜKELÇİLİĞİNİN PROPAGANDASI, TÜRK HALKININ TEPKİSİNE NEDEN OLDU

Çin Büyükelçiliği, daha önce de deprem bölgesine yönelik insani yardımı propaganda aracı olarak kullanmıştı. Çin Büyükelçiliğinin paylaşımı tepkilere neden oldu.

ÇİN, TÜRKİYE'DEKİ DEPREM FELAKETİNİ, PROPAGANDA ARACI OLARAK KULLANDI!

Çin, Türkiye'de yaşanan deprem felaketini propaganda aracı olacak kullandı.

Çin'in Kuzey İrlanda Belfast Başkonsolosu Zhang Meifang, 1915 Çanakkale Köprüsü'nün Çin tarafından yapıldığını ileri sürmüştü. Türkiye'de yaşanan deprem felaketi nedeniyle açıklamalarda bulunan Çinli diplomat dikkat çeken mesajlarda bulunmuştu.

Başkonsolos Meifang, sosyal medya hesabından, "Çin'in Türkiye'de inşa ettiği köprü depreme dayandı" ifadelerini kullanarak; köprüyü Çin'in yaptığını iddia etmişti. 

Güney Kore yapımı 1915 Çanakkale Köprüsünü Çin yapımı olarak lans etti. Yalanı ortaya çıkınca paylaşımını silmek zorunda kaldı.

Türkiye'de meydana gelen deprem felaketi kapsamında Çin hükumeti, Türk halkının gözünü boyamaya kalktı. Çin arama kurtarma ekibinin, enkaza Çin bayrağı dikmekten güya yeni Müslüman olan arama kurtarma çalışanına yürüttüğü algı ve propagandalar nelerdi? Ayrıntılar, QHA'nın derlediği, "Çin, Türkiye'de "insani yardım" kılıfı ile nasıl propaganda yürüttü?" haberinde.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.