SON DAKİKA
Hava Durumu

Çin'in Avustralya’daki gizli polis operasyonları deşifre oldu

Çin'in Avustralya’daki yasa dışı polis faaliyetleri ve yurt dışındaki vatandaşlarına yönelik uyguladığı gizli operasyonları ifşa oldu.

Haber Giriş Tarihi: 15.05.2024 17:13
Haber Güncellenme Tarihi: 15.05.2024 21:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çin'in Avustralya’daki gizli polis operasyonları deşifre oldu

Çin'deki insan hakları ihlallerini araştıran Avustralya Yayın Kurumu’nun (ABC) Four Corners, Çin Komünist Partisinin yıllardır vatandaşlarını Avustralya’dan kaçırarak zorla Çin'e geri götürdüğünü ve uluslararası hukukun üstünlüğü ve kamu güvenliğini ihlal ettiğini deşifre etti. 

“ERİC” OLARAK BİLİNEN ESKİ BİR ÇİNLİ CASUS

Öte yandan ABC Four Corners programı tarafından yürütülen araştırmada, “Eric” olarak bilinen eski bir Çinli casus, Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı’na bağlı bir birimin geçen yıl Avustralya’nın Sidney şehrinde yürüttüğü gizli faaliyetlerinu ifşa etti.

ÇİN SİYASİ GÜVENLİK KORUMA BÜROSU’NUN KARANLIK YÜZÜ

“Eric" adındaki Çinli casus ABC'ye verdiği bilgilerde Çin'den gelen emirler doğrultusunda Hindistan, Tayland, Kanada ve Avustralya gibi ülkelere sığınan Çin karşıtı ve muhalifleri kandırarak ve ayartarak kaçırılmaları ve Çin’e geri gönderilmeleri için hızmet ettiklerini anlattı. Onun ABC'ye verdiği ifadesi, Çin devletine karşı algılanan tehditleri susturmakla görevli Çin Siyasi Güvenlik Koruma Bürosu’nun karanlık yüzüne ışık tutuyor.

TİLKİ AVI OPERASYONU VE GÖKYÜZÜ AĞI OPERASYONU

Çin, 10 yıl önce bugüne kadarki en kötü şöhretli kampanyalarından biri olan Tilki Avı Operasyonu'nu (2014) başlatmış, sonrasında bu operasyonu Şi Cinping'in yolsuzlukla mücadele kampanyasının küresel bir uzantısı olan kapsamlı Gökyüzü Ağı Operasyonu (2015) izlemişti.

PEKİN, BİR YIL İÇİNDE 230 BİN KİŞİYİ ÇİN'E KAÇIRDI

Çin'in resmi rakamları, sözde iki ana geri döndürme kampanyası kapsamında 120'den fazla ülkeden 12 bin Çinlinin ülkesine geri götürüldüğünü göstermekte. Söz konusu kampanyalar Pekin tarafından sık sık büyük bir başarı olarak lanse edilmekle birlikte, ayrıca Çin yönetimi, toplu cezalandırma tehdidinin de bir ikna aracı olarak kullanıldığı özel bir kampanyanın parçası olarak sadece bir yıl içinde 230 bin kişiyi Çin'e kaçırdı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.