SON DAKİKA
Hava Durumu

Çin, Tayvan'ı işgal etmeye hazırlanıyor!

Çin uzun yıllardan beri hak iddia ettiği Tayvan'ı işgal etmeyi planlıyor. ABD Donanması Hint-Pasifik Komutanlığı Başkanı Amiral John Akilino işgal girişimi için tarih verdi.

Haber Giriş Tarihi: 21.03.2024 17:00
Haber Güncellenme Tarihi: 21.03.2024 19:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çin, Tayvan'ı işgal etmeye hazırlanıyor!

Çin yönetiminin Tayvan Cumhuriyeti'ne yönelik tahrik girişimleri son günlerde hız kazandı. Buna bağlı olarak Çin, uzun yıllardan beri hak iddia ettiği Tayvan'ı işgal etmeyi planlıyor. ABD Donanması Hint-Pasifik Komutanlığı Başkanı Amiral John Akilino tarih verdi.

Amiral Akilino 21 Mart 2024 tarihinde ABD'nin önde gelen basın kuruluşu Bloomberg'e verdiği demeçte, Çin'in askeri ve nükleer cephaneliğini İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana benzeri görülmemiş seviyelere yükselttiğini aktardı. Ayrıca Amiral Akilino, tüm işaretler ve istihbaratın Çin'in üç yıl içinde yani 2027 yılında Tayvan'ı işgal edeceğini gösterdiğini bildirdi. 

"GÖSTERGELER Şİ CİNPİNG'İN İŞGAL EMRİNİN UYGULANDIĞINI GÖSTERİYOR"

Ekonomik sorunlarına rağmen Çin'in savunma bütçesinin son yıllarda yüzde 16 artarak 223 milyar doların üzerine çıktığına dikkat çeken Amiral Akilino, "Çin ordusu son yıllarda cephaneliğine 400 savaş uçağı ve 20'den fazla büyük savaş gemisi ekledi ve 2020'den bu yana ülke balistik ve seyir füzelerinin sayısını iki katına çıkardı. Bütün göstergeler Şi Cinping'in 2027 yılına kadar Tayvan'ı işgal etmeye hazır olunması yönündeki emrinin uygulandığını gösteriyor" dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.