SON DAKİKA
Hava Durumu

Fidan: İsveç'in NATO'ya üyeliği artık daha çok tartışmaya açıktır

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İsveç'in NATO'ya üyelik süreci konusunda Türkiye'nin tepkili olduğunu vurgulayarak, "İsveç'in NATO'ya üyeliği olduğu zaman bunun bir yük mü getireceği, bir fayda mı getireceği konusu artık daha çok tartışmaya açıktır" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 04.07.2023 18:02
Haber Güncellenme Tarihi: 04.07.2023 18:42
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Fidan: İsveç'in NATO'ya üyeliği artık daha çok tartışmaya açıktır

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi ile yaptığı görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda İsveç'in NATO'ya üyelik sürecine dikkat çeken Bakan Fidan, "Özellikle İsveç'te bu türden eylemlerin kamu koruması ve polis kordonu altında yapılması çok daha düşündürücü bir olay. İsveç'in NATO'ya üyeliğinin tartışıldığı günlerde, İsveç güvenlik sisteminin provokasyonları engellemeye yetmeyen bir yapıda olması ve NATO'ya daha fazla güç değil, sorun getirir bir görüntü çizmesi açıkçası stratejik açıdan ve güvenlik açısından da bizi düşündürüyor" ifadelerini kullandı. 

"İSVEÇ'İN NATO'YA ÜYELİĞİ YÜK MÜ YOKSA FAYDA MI GETİRECEK TARTIŞMAYA AÇIK" 

Olayın ardından Türkiye'nin inanç ve değerler konusunda ciddi anlamda tepkisinin olduğunu dile getiren Fidan, "Diğer taraftan stratejik ve güvenlik değerlendirmesi itibarıyla da söz konusu İsveç'in NATO'ya üyeliği olduğu zaman bunun bir yük mü getireceği, bir fayda mı getireceği konusu artık daha çok tartışmaya açıktır" dedi.

İSVEÇ'TE PROVOKATİF EYLEM!

NATO'ya üye olması için Türkiye'nin onayına ihtiyaç duyan İsveç hükumeti gerekli talepleri yerine getirmiyor. Kurban Bayramı'nın ilk günü 28 Haziran 2023 tarihinde Irak asıllı eylemci Salwan Mominka, İsveç güvenlik güçlerinin izniyle Stockholm Camisi önünde kutsal kitap Kur'an-ı Kerim'i yakmıştı. Eyleme sessiz kalan İsveç, Türkiye başta olmak üzere dünya kamuoyundan tepki almıştı. 

İSVEÇ'İN NATO'YA ÜYELİK SÜRECİ

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik başlattığı topyekun işgal girişimi ve saldırıların ardından Finlandiya ve İsveç, NATO üyesi olmak için adım atmıştı. 30 NATO üyesi ülkeden onay alması gereken iki ülke, Türkiye'nin onayına takıldı. Bu çerçevede, her iki ülke de bölücü terör örgütü PKK/YPG faaliyetlerinin yürütülmemesi için 29 Haziran 2022'de Üçlü Mutabakat Metni imzalamıştı. İsveç, Türkiye'nin talebi üzerine terör örgütüne taviz verilmemesine yönelik verilen taahhüdü yerine getirmedi.

Finlandiya, 2023 yılının başında NATO üyesi ülke olmaya hak kazanırken, İsveç'te yürütülen terör faaliyetlerine sessiz kalan hükumet, Macaristan ve Türkiye'den onay alamadı. İsveç hükumeti tarafından NATO üyesi olmak için 3 Mayıs'ta faaliyet yürüten teröristlere 4 yıla kadar hapis cezası verilmesi için yeni bir yasanın onaylandığı ve bunun 1 Haziran'da yürürlüğe gireceği belirtilmişti. 

Türkiye, Finlandiya, İsveç ve NATO heyetleri Ankara'da toplanacak

1 HAZİRAN TERÖRLE MÜCADELE YASASI NEDİR?

İsveç Parlamentosunda beklenen terörle mücadele yasası, 1 Haziran 2023'te yürürlüğe girdi. İsveç'in Aralık 2022'de askıya alınan NATO üyeliğinin bu süreçten sonra nasıl ilerleyeceği merak konusu oldu.

3 Mayıs'ta yasanın onaylandığını belirten İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström"PKK'nın topraklarımızdaki faaliyetleri çok geniş. Türkiye'ye yönelik terör faaliyetlerini finanse etmek için kapsamlı çalışmalar yürütülüyor. Ayrıca uyuşturucu satışı ve İsveç toplumuna zarar veren çeşitli yollarla para toplamak için topraklarımızı üs olarak kullanıyor. Başka bir ülkede terör için kullanmaları, bizim bu faaliyetleri daha az ciddiye almamızı gerektirmez" ifadelerini kullanarak; itiraf niteliğinde açıklamalarda bulunmuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.