SON DAKİKA
Hava Durumu

Fransız dergisinin eski yöneticisi KGB ajanı çıktı!

Fransız dergisi L'Express, eski yöneticisi Philippe Grumbach'ın Sovyetler Birliği döneminde 35 yıl boyunca KGB ajanlığı yaptığını açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 16.02.2024 12:00
Haber Güncellenme Tarihi: 16.02.2024 12:02
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Fransız dergisinin eski yöneticisi KGB ajanı çıktı!

Fransız dergisi L'Express, son sayısında çarpıcı bir bilgiyi okurlarıyla paylaştı. Derginin son sayısında L'Express, eski yöneticisi Philippe Grumbach'a ilişkin "Parlak bir gazeteci. Ama aynı zamanda otuz beş yıl boyunca KGB için çalışmış bir Fransa haini" ifadelerine yer verildi.

MİTTERRAND VE CHİRAC HAKKINDA BİLGİ SIZDIRDI

Dergideki yazıda, Sovyetler Birliği döneminde 1981 yılına kadar Rus gizli servislerinin hizmetinde çalışan bir ajan olduğu ortaya çıkan Grumbach'ın, "Brok" takma adını kullandığını, Ruslara özellikle eski cumhurbaşkanları François Mitterrand ve hatta Jacques Chirac hakkında bilgi sızdırdığı ifade edildi.

EN BÜYÜK SOVYET CASUSLARINDAN BİRİ: PHİLİPPE GRUMBACH

KGB arşivleri üzerine uzun bir araştırma yapan editör Etienne Girard, "Yakın çevresi bu gizli ilişkiyi L'Express'e doğruladı. Mitterrand ve Giscard'ın yakın arkadaşı olan Grumbach, kimsenin haberi olmadan Beşinci Cumhuriyet'in en büyük Sovyet casuslarından biriydi" dedi. Grumbach'ın casusluk faaliyetleri karşılığında Rusya’dan yüz binlerce avroya eşdeğer bir para almış olabileceği belirtildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.