SON DAKİKA
Hava Durumu

G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı yarın başlıyor

Bu yıl dönem başkanlığını üstlenen Brezilya, 21-22 Şubat 2024 tarihinde gerçekleştirilecek G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı'na ev sahipliği yapacak. Zirvede uluslararası gerilimlerle mücadele ele alınacak.

Haber Giriş Tarihi: 20.02.2024 13:40
Haber Güncellenme Tarihi: 20.02.2024 14:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı yarın başlıyor

Dönem başkanlığını Brezilya'nın üstlendiği G20 Dışişleri Bakanları Zirvesi, 21-22 Şubat 2024 tarihinde yapılacak. Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın da katılacağı toplantıda; Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı geniş çaplı işgal girişimi, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları, küresel ve güncel konular ele alınacak. 

ADİL BİR DÜNYA İNŞA ETMEK İÇİN SÜRDÜRÜLEBİLİR DÜNYA

Brezilya'nın Rio de Janerio kentinde düzenlenecek olan "Adil Bir Dünya İnşa Etmek ve Sürdürülebilir Dünya" temalı toplantıda, devam eden uluslararası gerilimlerle mücadelede G20'nin rolü ve küresel yönetişim reformu konularını ana gündeminde taşıyacak. Bu yıl dönem başkanlığını üstlenen Brezilya tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada; açlık, yoksulluk, eşitsizlikle mücadele, enerji, küresel yönetişim kurumlarının reformu gibi gelişmekte olan ülkelerin ağırlık verdiği konulara odaklanacağı bildirildi.

Güney Afrika 2025'te G20 Zirvesi'nin dönem başkanlığını devralacak. Gıda güvenliğinin önemine değinilecek olan zirveye; Avrupa Birliği (AB) ülkelerin yanı sıra Rusya ve Çin katılım sağlayacak.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.