SON DAKİKA
Hava Durumu

Hindistan'dan Rusya'ya parti için giden Hintliler zorla askere alındı!

Hindistan'dan Rusya'ya yılbaşı partisi için giden bir grup Hintli turist Belarus'ta göz altına alınarak Rusya'ya teslim edildi. Turistler, imzaladıkları bir belge sonrasında cepheye sürülmek üzere Rus ordusuna alındı.

Haber Giriş Tarihi: 14.03.2024 22:20
Haber Güncellenme Tarihi: 15.03.2024 00:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Hindistan'dan Rusya'ya parti için giden Hintliler zorla askere alındı!

Hindistan'dan yılbaşı partisi için Rusya'ya giden turist grubu, daha hayallerini gerçekleştirmeden, ne yazdığını bile bilmedikleri belgelerin zorla imzalatılmasıyla kendilerini bir anda Rus ordusunda buldu.

Milliyet gazetesinin gündeme getirdiği olayda, turistler imzaladıkları belgelerden sonra kısa bir eğitim sürecinden geçirilerek Ukrayna'ya yönelik topyekûn saldırıların devam ettiği cepheye sürülmek üzere Rus ordusuna alındı.

RUSLAR HİNTLİLERİ KANDIRDI

7 Hindistan vatandaşı, internette yayımladığı video mesajda Ukrayna ile savaşta ön saflarda savaşmak zorunda kaldıklarını anlattı. Hintliler, yayımlanan görüntülerde, kendilerini orduya girme yemini içeren belgeleri imzalamak için kandırdıklarını kaydetti. Öte yandan Hintli turistler Rusya'ya yaptıkları geziden sonra seyahat acenteleri tarafından Belarus'u ziyaret etmeleri için kandırıldığını, ardından acentanın kısa sürede paralarını alıp ortadan kaybolduğunu aktardı.

Parti için Rusyaya gittiler, orduya alındılar Şimdi Ukraynada cephedeler

NE YAZDIĞINI BİLE BİLMEDİKLERİ KAĞIDI ZORLA İMZALATTILAR

Grup, Belarus'a vardıklarında polis tarafından gözaltına alındıklarını ve Rus yetkililere teslim edildiklerini bildridi. Kağıtta ne yazdığını anlamamalarına rağmen Rusça belgeleri imzalamaya zorlandıklarını vurguladı. Haberleri dahi olmadan Rus ordusuna bağlılık yemini ettiklerini öğrenen Hintliler, o andan itibaren reddetmelerine rağmen sert bir ültimatomla karşı karşıya kaldıklarını belirtti.

 15 GÜNLÜK ASKERİ EĞİTİMDEN SONRA CEPHEYE SÜRÜLDÜ

Kameraya konuşan 23 yaşındaki Hindu Sudhir, Ukrayna'ya karşı savaşta savaşmak zorunda kaldıklarını söyledi.  Ayrıca 15 günlük askerî eğitim aldıklarını ve Ukrayna'daki cepheye gönderildiklerini ifade etti.

AYNI KABUSU YAŞAYANLARIN YALNIZCA SON ÖRNEĞİ

Bununla birlikte, aynı kabusla yüz yüze kalan tek Hindistan vatandaşları onlar değil. Hint basınında yer alan daha eski haberlere göre, Rusya'da mahsur kalan en az 20 Hintlinin, askerlik hizmetine yönlendirildiklerini ve ardından yardım için Hindistanlı yetkililerle temasa geçtikleri bildiriliyor. Ayrıca konuya ilişkin yabancı kaynaklarda çıkan haberlere göre, turistlere askerlik hizmetine alternatif olarak on yıl hapis cezasının uygulanabileceği aktarılıyor.

HİNDİSTAN DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI RUS YETKİLİLERLE TEMAS HALİNDE

Hindistan Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlarını geri getirmek için elinden geleni yaptıklarını ve Rus yetkililerle temas halinde olduklarını açıkladı. Moskova'daki Hindistan Büyükelçiliğinin, Rus ordusundaki vatandaşlarının durumunu izlediği ve bırakılmaları için Rus yetkililerle görüştüğü bildiriliyor. 2023'te yaklaşık 100 Hintli en az 1 yıllık sözleşmelerle orduya alındı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.