SON DAKİKA
Hava Durumu

İstanbul'da Erdoğan-Zelenskıy görüşmesi gerçekleşti

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy İstanbul'da bir araya geldi. Görüşmede Türkiye ve Ukrayna ilişkileri başta olmak üzere birçok konu ele alındı.

Haber Giriş Tarihi: 09.03.2024 09:20
Haber Güncellenme Tarihi: 09.03.2024 11:57
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İstanbul'da Erdoğan-Zelenskıy görüşmesi gerçekleşti

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 8 Mart 2024'te Türkiye ziyareti gerçekleştirdi. İstanbul Tuzla’da Ukrayna için inşa edilen korvetleri inceleyen Zelenskıy, daha sonra Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. Görüşme sonrasında ortak basın toplantısı düzenlendi.

ERDOĞAN, TÜRKİYE'NİN UKRAYNA'NIN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE DESTEĞİNİ YİNELEDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Sayın Zelenskıy'ı geçen sene Temmuz ayından sonra yeniden misafir etmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum. Bu vesileyle Çarşamba günü Sayın Zelenskıy ve Sayın Miçotakis'in de bulunduğu bölgeye yakın bir yere düzenlenen füze saldırısı sebebiyle her iki ülkeye de geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum. 2 yılı geride bırakan savaş nedeniyle hayatlarını kaybeden Ukrayna vatandaşları için de taziyelerimi sunuyorum. Kıymetli dostumla bugünkü görüşmelerimizde, savaş ilgili gelişmeleri ayrıntılı şekilde ele aldık. Kendisine tespitlerimizi bir dost olarak tüm samimiyetimle ifade ettim. Stratejik ortağımız Ukrayna'nın toprak bütünlüğü, egemenliği ve bağımsızlığına yönelik desteğimizi teyiden vurguladım.” dedi.

"SAVAŞIN MÜZAKERELER TEMELİNDE SONLANDIRILMASI İÇİN ÇABA GÖSTERİYORUZ"

Türkiye’nin başından beri savaşın müzakereler temelinde sonlandırılması için çaba gösterdiğini ve göstermeye devam edeceğini belirten Erdoğan, “Önümüzdeki dönemde Ukrayna'nın ekonomik açıdan ayakları üzerinde duran ve kalıcı güvenliğini tesis etmiş konuma gelmesi de büyük önem taşıyor. Bu çerçevede Ukrayna'nın Avrupa, Atlantik kurumlarıyla bütünleşmesi hedefine desteğimiz bakidir" ifadelerini kullandı.

"SAVAŞA RAĞMEN İKİLİ TİCARETİMİZ İSTİKRARLI BİR SEYİR İZLEMEKTE"

Görüşme sırasında ikili ilişkilerin gündeminde yer alan konuları ele aldıklarını aktaran Erdoğan, “Savaşa rağmen ikili ticaretimizin istikrarlı bir seyir izlemesinden memnuniyet duyuyoruz. 10 milyar dolar hedefimize ulaşmak için gayretlerimizi artırma noktasında mutabık kaldık. Serbest ticaret anlaşmasının bir an önce yürürlüğe girmesi, kuşkusuz bu ilişkilerimize yeni bir ivme katacaktır. Pek çok firmamız savaşın getirdiği tüm riskleri göğüsleyerek arazideki çalışmalarına devam etti, devam ediyor. Ukrayna'nın yeniden imarı çalışmalarına da güçlü şekilde destek vereceğiz.” şeklinde konuştu. Erdoğan ayrıca İstanbul’da ocak ayında Ukrayna'nın Yeniden İnşası Forumu'nun gerçekleştirildiğini anımsattı.

KIRIM TATARLARINI HER ZAMAN DESTEKLEDİK VE DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Açıklamasında Kırım Tatarlarına özel dikkat çeken Erdoğan, “Kırım Tatarlarının Ukrayna'daki varlığı iki ülke arasındaki dostluğu pekiştiren önemli unsurlardan biridir. Ukrayna'nın vazgeçilmez bir parçası olan Kırım Tatarları ülkenin toprak bütünlüğünün yeniden tesisi için de canla başla mücadele ediyor. Soydaşlarımızın haklarının garanti altına alınması ve özerklik statülerinin güçlendirilmesindeki emekleri için Sayın Zelenskıy’e bir kez daha teşekkür ediyorum. Biz de Kırım Tatar soydaşlarımızı her zaman destekledik destekleyeceğiz.

"SAVAŞIN MÜZAKERELER TEMELİNDE ADİL BİR BARIŞLA SONA ERDİRİLMESİ İÇİN ÇALIŞMALARIMIZA DEVAM EDECEĞİZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan basın toplantısındaki konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

"Önümüzdeki dönemde bir yandan Ukrayna ile dayanışmamızı sürdürürken diğer yandan savaşın müzakereler temelinde adil bir barışla sona erdirilmesi için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bugünkü istişarelerimizin başta ilkelerimiz olmak üzere tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum."

"CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VE TÜRK HALKINA DESTEK İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUZ"

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy konuşmasını "Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve Türk halkına, Ukrayna'nın egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğüne, tüm insanımıza, Ukraynalı çocuklara olan desteğinize teşekkür ederim. Bu desteğinizi takdir ediyoruz." ifadeleriyle başladı.

"BİR AN ÖNCE ÜLKEMİZ İÇİN ADİL BİR BARIŞ İSTİYORUZ"

Erdoğan’la çok verimli ve samimi bir görüşme gerçekleştirdiklerini kaydeden Zelenskıy, “Belli bir önceliğimiz var. Biz mümkün oldukça güvenliğimizi ve gücümüzü artırmaya çalışıyoruz. Çünkü bir an önce tüm topraklarımıza adil bir barışı getirmek istiyoruz. Hem insanlarımız için hem de Karadeniz bölgesi için. Sayın Cumhurbaşkanına özellikle vatandaşlarımızın Rus esaretinden kurtarılması konusunda sağladığı destek için teşekkür ettim. Türkiye'nin aracılığıyla ciddi insani sonuçlar elde ettik." dedi.

KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAKLARIN ADLARININ YER ALDIĞI LİSTE ERDOĞAN'A İLETİLDİ

Rusya’nın Kırım Tatarlarına yönelik baskısının devam ettiğine dikkat çeken Zelenskıy, “Bugün ben, Rusya tarafından işgal edilen bölgelerde baskı gören Kırım Tatarlarının isimlerinin yer aldığı bir liste ilettim. Bu insanlar Rus hapishanelerinde çok acımasız ve insanlık dışı şartlarda alıkonulmuş durumda. Onları serbest bırakmamız gerekiyor. Gerek asker gerek sivil tüm insanlarımızı esaretten kurtarmalıyız. Bu insanlar sadece Ukraynalı veya Kırım Tatarı oldukları için baskıya uğruyorlar. Bunlar arasında Nariman Celal, Leniye Umerova, Server Mustafayev ve diğer siyasi tutsaklar yer alıyor.” açıklamasında bulundu.

"TÜRKİYE BARIŞ ZİRVESİNDE YER ALMALI"

Yapılan toplantıda "barış görüşmelerinin" üzerinde de durulduğunu belirten Zelenskıy, liderler düzeyindeki küresel zirve hazırlıklarıyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bilgi verdiğini aktardı.  Söz konusu zirvenin İsviçre'de yapılacağını kaydeden Zelenskiy, "Türkiye, barış zirvesinde de bu barış planının gerçekleştirilmesinde de yer almalı." dedi

Bu zirvede Rusya'yı "görmediklerini" ifade eden Zelenskıy, “Her şeyi yok eden, insanları öldüren ve tüm önerileri bloke eden insanları bu zirvede görmek istemiyoruz. Çünkü biz bir sonuç elde etmek istiyoruz. Adil bir barış elde etmek istiyoruz; Ukrayna için acil bir barış. O yüzden öncelikle medeni ülkeler bir barış planı geliştirecekler. Sonrasındaysa, adil barışa hazır olan Rusya temsilcileri dahil edilebilir." şeklinde konuştu.

"SAVUNMA ALANINDA İŞ BİRLİĞİMİZ GÜÇLENEREK DEVAM EDİYOR"

Görüşmede, Türkiye ile Ukrayna arasındaki iş birliğinin de ele alındığını aktaran Zelenskıy, savunma sanayii, hükûmet düzeyi ilişkiler ve şirketlere ilişkin belirli anlaşmalar konusunda mutabık kalındığına dikkat çekerek, “Ben savunma sanayi şirketleri temsilcileriyle bugün burada bir araya geldim. Bugün görüştüğümüz projeler konusunda ilerlemeye hazırız. Savunma sanayi şirketleriyle ve Türk iş dünyası temsilciliğiyle görüşmekten memnuniyet duydum. Eminim ki elde edeceğimiz sonuçlar epeyce güçlü olacak. Ayrıca bugün bu arada bir anlaşma imzaladık. Ukrayna ve Türkiye açısından çok faydalı bir anlaşma. Çünkü bizim ticaretimizi kolaylaştıracak. Savunma bakanlığı düzeyinde de çok önemli belgeler imzalandı” dedi.

İstanbul'da Ukrayna donanması için korvetlerinin inşa edildiği tersaneleri ziyaret ettiğini belirten Zelenskıy, “Birinci korvet bu sene Ukrayna'ya hizmeti için hazır olacak. İkinci korvete Getman İvan Vıgovskıy isim verilmesi konusunda kararname imzalandı. O da aktif bir şekilde inşa ediliyor. Bölgemizi güçlendirecek ortak silah ve mühimmat üretimi için çalışıyoruz. Ukrayna'da şimdiden Türk temsilcileri var. Bu stratejik iş birliği yürüttüğümüz için mutluyuz. Halklarımız daha da güçlenecek.” dedi.

"KARADENİZ BÖLGESİ GÜVENDE OLMALI"

Görüşmede gıda güvenliğinin de konuşulduğunu kaydeden Zelenskıy, "Bu açıdan Karadeniz bölgesi de çok önemli. Bizim koridorumuz hızlı bir şekilde çalışıyor. Çok fazla gemi de oradan geçti. Eminim ki, biz daha fazla yapabiliriz. Şimdiden 30 milyondan fazla tahıl o koridordan geçti. Türk ortaklarımıza daimi destek için teşekkür ediyoruz. Eminim ki, daha çok fazlasını yapabiliriz. Tüm Karadeniz bölgesi güvende olmalıdır. Bunun için de Rus saldırganlığının durdurulması gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“MÜBAREK RAMAZAN AYI SIRASINDA BARIŞIN BİZE BİRAZ DAHA YAKIN OLMASINI DİLİYORUM"

Türkiye’ye desteği için bir kez daha teşekkür eden Zelenskıy, “Şimdi ise mübarek Ramazan ayı arifesinde herkese huzur ve şu an savaş nedeniyle acı çeken tüm halkara adil barış dilemek istiyorum. Yıllarca saldırganlığın bitmesini bekleyemeyiz. Çünkü her gün insanlarımızı, Ukraynalıları kaybediyoruz; işgalciler çocuklarımızı öldürüyor. O yüzden Ukrayna'ya her türlü destekleri için minnettarız. Bu mübarek Ramazan ayında, bizim ortak aldığımız kararlar sayesinde barışın bize biraz daha yakın olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.