SON DAKİKA
Hava Durumu

İsveç'ten Türkiye ve terör örgütü PKK itirafı!

İsveç'in bir önceki Dışişleri Bakanı Ann Linde, Türkiye'nin, İsveç'in NATO üyeliğine şerh koyan tavrını haklı bulduğunu ifade etti. Linde, "Türkiye'nin ciddi bir şekilde terör saldırılarına maruz kaldığını ve biz dahil diğer ülkelerin bunu ciddiye almadığını düşünüyorum" değerlendirmesini yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 07.07.2023 14:27
Haber Güncellenme Tarihi: 07.07.2023 14:59
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İsveç'ten Türkiye ve terör örgütü PKK itirafı!

Ülkede bölücü terör örgütü PKK/YPG faaliyetlerine izin vermesiyle Türkiye'nin tepkisini toplayan İsveç'te hükumet politikalarına içeriden itirazlar gelmeye devam ediyor. İsveç'te 2019-2022 yılları arasında Dışişleri Bakanı olarak görev yapan Ann Linde, SVT kanalının "Processen" isimli belgeselinde Türkiye'nin terör konusunda haklı olduğunu belirtti.

"CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN ELEŞTİRME HAKKI VAR"

Ann Linde, "Türkiye'nin ciddi bir şekilde terör saldırılarına maruz kaldığını ve biz dahil diğer ülkelerin bunu ciddiye almadığını düşünüyorum" dedi. Bölücü terör örgütü PKK/YPG'nin İsveç'te finans kaynaklarının bulunduğunu vurgulayan Linde, "Finans kaynakları konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bunları eleştirme hakkı var. Bu, Erdoğan'a İsveç'in terörist olarak sınıflandırılan PKK'dan gelen tehdidi ciddiye almadığını eleştirme hakkı da veriyor" ifadelerini kullandı. 

İSVEÇ'İN NATO'YA ÜYELİK SÜRECİ

Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı topyekun işgal girişimi ve saldırıların ardından Finlandiya ve İsveç, NATO üyesi olmak için adım atmıştı. 30 NATO üyesi ülkeden onay alması gereken iki ülke, Türkiye'nin onayına takıldı. Bu çerçevede, her iki ülke de bölücü terör örgütü PKK/YPG faaliyetlerinin yürütülmemesi için 29 Haziran 2022'de Üçlü Mutabakat Metni imzalamıştı. İsveç, Türkiye'nin talebi üzerine terör örgütüne taviz verilmemesine yönelik verilen taahhüdü yerine getirmedi.

Finlandiya, 2023 yılının başında NATO üyesi ülke olmaya hak kazanırken, İsveç'te yürütülen terör faaliyetlerine sessiz kalan hükumet, Macaristan ve Türkiye'den onay alamadı. Bunun üzerine, 3 Mayıs 2023 tarihinde İsveç hükumeti, ülkede faaliyet yürüten teröristlere 4 yıla kadar hapis cezası verilmesi için yeni bir yasayı parlamentoya sundu.  Yasanın, 1 Haziran'da yürürlüğe gireceği belirtilmişti.

Yürürlüğe giren yasanın ardından İsveç, terör faaliyetlerine yine sessiz kaldı. 28 Haziran 2023'te Irak asıllı Salwan Momika isimli eylemci, Stockholm Camisi önünde kutsal kitap Kur'an-ı Kerim'i yakmış, İslam'a yönelik hakaret içerikli söylemlerde bulunmuştu. İsveç güvenlik güçlerinin, ülkede dönem dönem gerçekleşen İslam karşıtı ve Türkiye karşıtı eylemlere izin vermesi tepkilere neden oluyor. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.