SON DAKİKA
Hava Durumu

Japonya, Rusya'ya uyguladığı yaptırımları genişletti

Japonya, Ukrayna'ya karşı yürüttüğü saldırganlık nedeniyle Rusya’ya karşı yeni yaptırım kararı aldı. Bu kapsamda, Rusya'dan endüstriyel olmayan elmas ithalatına yasaklama getirildi.

Haber Giriş Tarihi: 15.12.2023 14:27
Haber Güncellenme Tarihi: 15.12.2023 14:52
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Japonya, Rusya'ya uyguladığı yaptırımları genişletti

Japonya hükumeti, Ukrayna'ya karşı yürüttüğü savaş nedeniyle Rusya'ya karşı uyguladığı yaptırımları genişletme kararı aldı. Yaptırım listesine ayrıca Birleşik Arap Emirlikleri, Ermenistan, Suriye ve Özbekistan merkezli kuruluşlar da dahil edildi.

Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığından bugün yapılan açıklamaya göre, Rusya’nın Ukrayna'ya karşı yürüttüğü saldırganlık çerçevesinde uygulanan yaptırım listesine; Rusya'dan 57 kuruluş ve Birleşik Arap Emirlikleri, Suriye ve Özbekistan merkezli altı kuruluş eklendi.

Yaptırımlar arasına alınan kuruluşlar arasında Yunarmiya (Genç Ordu), Patriot Özel Askeri Şirketi, Ural Sivil Havacılık Fabrikası ve askeri sanayi ile bağlantılı bir dizi diğer şirket yer alıyor.

RUSYA İNSAN HAKLARI YETKİLİSİ YAPTIRIM LİSTESİNDE

Öte yandan Japonya’nın kişisel yaptırım listesine eklenen Rus vatandaşları arasında; Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Tatyana Şevtsova, İnsan Hakları Yetkilisi Tatyana Moskalkova, Moskova Bölgesi Çocuk Ombudsmanı Ksenya Mişonova ve Albay General Alexander Lapin’in isimleri de dahil edildi.

RUSYA'DAN ELMAS İTHALATI YASAKLANDI

Bununla birlikte açıklamada Japonya'nın, 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren Rusya'dan endüstriyel olmayan elmas ithalatını yasakladığı aktarıldı.

TOPLAMDA 494 RUS ŞİRKETİNE YAPTIRIM UYGULANIYOR

Böylece Japonya, toplamda 494 Rus şirketine, 27 Belarus şirketine ve diğer ülkelerden 6 şirkete ihracat yasağı koydu.

Tokyo yönetimi, halihazırda Rus vatandaşlarına ve kuruluşlara ait bir dizi varlığını dondurdu. Bununla birlikte Japonya, Rus askeri şirketlerine mal ihracatını ve ayrıca Rusya’ya inşaat ve mühendislik hizmetlerinin ihracatını yasakladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.