SON DAKİKA
Hava Durumu

Kıbrıs müzakere raporu BM Genel Sekreterine iletildi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterinin Kıbrıs Kişisel Temsilcisi Maria Angela Holguin, Kıbrıs sorunu ve müzakerelere ilişkin raporunu dün akşam BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e sundu.

Haber Giriş Tarihi: 11.07.2024 11:33
Haber Güncellenme Tarihi: 11.07.2024 12:15
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kıbrıs müzakere raporu BM Genel Sekreterine iletildi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterinin Kıbrıs Kişisel Temsilcisi Maria Angela Holguin, 10 Temmuz 2024 tarihinde Kıbrıs sorunu ve müzakerelerini içeren ilgili raporunu BM Genel Sekereteri Antonio Guterres'e sundu.

Haravgi gazetesinin gündeme getirdiği haberde, raporun Guterres'in değerlendirmesinde olduğu aktarıldı. Bu süreçten sonra BM'nin, Güvenlik Konseyi ile birlikte Kıbrıs sorununa ilişkin olarak atılacak adımlara karar vereceği ifade edildi.

KONUYLA İLGİLİ BİLGİLENDİRME YARIN BM GÜVENLİK KONSEYİNE İLETİLECEK

Öte yandan Alithia gazetesi ise BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi Maria Angela Holguin'in ve Kıbrıs'taki BM Barış Gücü (UNFICYP) Misyon Şefi Colin Stewart'ın 11 Temmuz 2024 tarihinde BM Güvenlik Konseyine bilgi vereceği belirtildi.

Ayrıca Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in BM Genel Sekereteri Antonio Guterres ile yarın görüşme yapacağı kaydedildi.

"MÜZAKERELERİN BAŞLAYABİLMESİ İÇİN ORTAK BİR ZEMİN YOK"

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, haziran ayında BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Kişisel Temsilcisi Maria Angela Holguin ile yaptığı yaptığı görüşmenin ardından müzakerelere açık olduğunu ancak bunun için öncelikle KKTC'nin ve Kıbrıs Türklerinin tanınması gerektiğine vurgu yapmıştı.

Cumhurbaşkanı Tatar, "Görünen o ki, müzakere sürecinin başlayabilmesi için herhangi bir ortak zemin yoktur. Çünkü karşı taraf bizim egemenliğimizi kabul etmiyor. Egemenliğimizi kabul etmezse bir müzakere sürecine oturmanın hiçbir anlamı yoktur.” ifadelerini kullanmıştı.

Kolombiyalı diplomat ve eski dışişleri bakanı Maria Angela Holguin, 5 Ocak 2024 tarihinde BM Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından Kıbrıs konusundaki Şahsi Temsilci olarak atanmış ve çalışmalarına başlamıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.