SON DAKİKA
Hava Durumu

Milli Savunma Bakanlığından deprem belgeseli

MSB, 6 Şubat 2023'te meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremleri konu alan bir belgesel hazırladı. Belgeselde depremin ilk anından itibaren sahaya inen TSK personelinin çalışmalarına dair görüntüler yer alıyor.

Haber Giriş Tarihi: 06.02.2024 12:20
Haber Güncellenme Tarihi: 06.02.2024 14:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Milli Savunma Bakanlığından deprem belgeseli

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 6 Şubat 2023'te meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremleri konu alan bir belgesel hazırladı. MSB tarafından belgesel ilişkin açıklamada “6 Şubat depreminin ilk anından itibaren vatandaşlarımızın yardımına koşan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, devletimizin ilgili kurum ve kuruluşları ile koordineli olarak arama-kurtarma çalışmaları, yardımların bölgeye ulaştırılması ve asayişin sağlanması gibi önemli görevler gerçekleştirdi. Kahraman Mehmetçiklerimizin ve vatandaşlarımızın anlatımıyla hazırladığımız kısa belgeselde, depremin hemen ardından neler yaşandığını, ne tür çalışmalar yapıldığını izleyebilirsiniz” ifadelerine yer verildi. 

6 ŞUBAT KAHRAMANMARAŞ DEPREMLERİ'NİN ÜZERİNDEN 1 YIL GEÇTİ

Türkiye'yi yasa boğan 6 Şubat Kahramanmaraş Depremleri'nin üzerinden tam 1 yıl geçti. 6 Şubat 2023'te saat 04.17’de meydana gelen Kahramanmaraş merkezli 7,7 büyüklüğündeki depremin ardından saat 13.24’te 7,6 büyüklüğünde ikinci deprem gerçekleşmiş, on bir ilde milyonlarca kişiyi etkileyen deprem on binlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu. Türkiye, depremde kaybettikleri yurttaşları anıyor. 

6 ŞUBAT KAHRMANMARAŞ DEPREMLERİ

Merkez üssü Pazarcık olan deprem, 6 Şubat 2023'te saat 04.17'de meydana geldi. 7.7 büyüklüğündeki deprem  KahramanmaraşHatayAdıyamanAdanaMalatyaGaziantepŞanlıurfaOsmaniyeDiyarbakırElazığ ve Kilis olmak üzere 11 ili etkiledi. Henüz depremin acı sarsıntısını yüreklerinde yaşayan vatandaşlar, 13.24'te merkez üssü Elbistan olan ikinci bir depreme yakalandı. Depremin şiddeti bu kez 7.6 büyüklüğünde ölçüldü. Evlerine yeniden giren vatandaşlar burada depreme yakalanarak enkaz altında kaldı. 

50 BİNİN ÜZERİNDE CAN KAYBI

Depremin ardından 4. seviye alarm verildi ve uluslararası yardım çağrısı yapıldı. Başta Türk devletleri; Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) olmak üzere Ukrayna, Bosna Hersek, Bulgaristan, Arnavutluk, Romanya, Almanya, Fransa, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Japonya gibi toplamda 93 ülkeden destek geldi.

Arama kurtarma çalışmaları için ekip gönderen ülkelerin yanı sıra Kırım Tatar diaporası ile Uygur Türklerinin Türkiye'deki diasporası çokça kıyafet ve yiyecek gibi insanî yardımlar için seferber oldu.

Resmî verilere göre 53 bin 537 kişi hayatını kaybetti, 107 bin 213 kişi yaralandı. Türkiye'de 7 gün olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi ve Türkiye'nin dört bir yanından deprem için yardım kampanyaları başlatıldı. Hâlâ depremin acısını yüreklerinde hisseden vatandaşlar depremin 1. yıldönümünde hayatını kaybedenleri yad ediyor. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.