SON DAKİKA
Hava Durumu

NATO, Bulgaristan'da askeri tesisler inşa edecek

NATO, ABD, İtalya ve diğer beş komşu ülkeden oluşan toplamda 5 bin kişilik Çok Uluslu Muharebe Tugayını Bulgaristan'da konuşlandıracak.

Haber Giriş Tarihi: 15.01.2024 21:13
Haber Güncellenme Tarihi: 15.01.2024 22:28
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
NATO, Bulgaristan'da askeri tesisler inşa edecek

Bulgaristan Savunma Bakanı Todor Tagarev, Bulgar medyası bTV'ye bugün yaptığı açıklamada, Bulgaristan'da NATO'nun ihtiyaçları ve sivil amaçlı 6 milyar avroluk altyapı inşa edileceğini dile getirdi. Bu kaynağın kara yolu, demiryolları, petrol boru hatları, depolar, konaklama binaları için kullanılacağı öğrenildi. 

SONBAHARDA SAVAŞ UÇAKLARININ TESTLERİNE BAŞLANMASI BEKLENİYOR

NATO, ABD, İtalya ve diğer 5 komşu ülkeden oluşan toplamda 5 bin kişilik Çok Uluslu Muharebe Tugayını Bulgaristan'da konuşlandıracak. ABD ziyareti sonrasında açıklama yapan Bakan Tagarev, sipariş edilen ilk 8 adet F-16 Blok 70 savaş uçağından 7'sinin montajının yapıldığı fabrikaları ziyaret ettiğini söyledi. Sonbaharda savaş uçaklarının testlerine başlanması ve 2025 yılı başında ilk iki uçağın teslim edilmesi bekleniyor. Kısa süre sonra ilk Stryker zırhlı araçları teslim edilecek. Öte yandan, saha fabrikalarından birinin Veliko Tırnovo şehrinde yer alacağı öğrenildi.

Bakan Tagarev, Bulgaristan’ın Yemen'de Husiler tarafından gözaltına alınan denizcilere yardım etmeye çalıştığına dikkat çekti ve "Bulgaristan, Husilere yönelik Kızıldeniz operasyonuna doğrudan katılmayacak fakat Bahreyn'e irtibat görevlileri gönderecek" değerlendirmesini yaptı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.