SON DAKİKA
Hava Durumu

NATO-Ukrayna Konseyi, Tahıl Koridoru Anlaşması için toplandı

NATO-Ukrayna Konseyi, Rusya'nın Tahıl Koridoru Anlaşması'ndan çekilmesinin ardından yeni çıkış yollarını görüşmek üzere toplantı yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 27.07.2023 10:19
Haber Güncellenme Tarihi: 27.07.2023 11:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
NATO-Ukrayna Konseyi, Tahıl Koridoru Anlaşması için toplandı

NATO-Ukrayna Konseyi, dün Brüksel’deki NATO karargâhında büyükelçi seviyesinde, Rusya'nın Tahıl Koridoru Anlaşması'ndan çekilmesinden sonra konuyu tekrar ele almak için toplandı. Toplantıya, Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Altyapı Bakanı Oleksandır Kubrakov ile Ukraynalı askeri yetkililer de katıldı.

NATO, RUSYA'YI ŞİDDETLE KINADI

Konsey toplantısına, NATO Genel Sekreter Yardımcısı Mircea Geoana başkanlık etti. Toplantının ardından NATO tarafından yapılan açıklamada, Rusya’nın Tahıl Koridoru Anlaşması'ndan çekilmesinin ve Rusya'nın Ukrayna’daki liman kentleri ve tahıl depolarına saldırılarının NATO müttefikleri tarafından şiddetle kınandığı bildirildi. Ayrıca dünya çapında milyonlarca insanın Ukrayna tahılına ihtiyacı olduğu vurgulandı.

Tahıl koridoru başlıklı toplantı, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy'ın geçen hafta yaptığı görüşmede kararlaştırılmıştı.

"RUSYA, AÇLIĞI SİLAH OLARAK KULLANACAK"

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya'nın saldırganlığı ve Tahıl Koridoru Anlaşması'ndan çekilmesi hakkında değerlendirme yaptı. Rusya'nın mevcut gıda krizini silah olarak kullanacağına dikkat çeken Stoltenberg, “Karadeniz’deki tehlikeli gerginliği artırıcı eylemlerin tam sorumluluğu Rusya’dadır. Rusya, açlığı silah olarak kullanmayı ve dünyada en zor durumdaki insanları gıda istikrarsızlığıyla tehdit etmeyi kesmelidir. Rusya’nın eylemleri aynı zamanda NATO için stratejik öneme sahip Karadeniz bölgesinde istikrara ciddi tehlike oluşturmaktadır. Müttefikler, Ukrayna’ya desteği ve ihtiyat durumumuzu artırmaktadır. İttifak topraklarının her santimetresini herhangi bir saldırıdan korumaya yönelik hazırlığımız sürmektedir" değerlendirmesini yaptı.

TÜRKYE'NİN ÇABASI

Ayrıca açıklamada, "Müttefikler, Türkiye’nin tahıl anlaşmasını canlandırmak için süren çabalarını, ayrıca Bulgaristan ve Romanya dahil olmak üzere diğer müttefiklerin ve AB ile BM’nin Ukrayna tahılının karadan ve denizden ihracatına yönelik çabalarını memnuniyetle karşılamaktadır" ifadeleri kullanıldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.